W kasie gminy brakuje 11 mln!

finanse foto 2 1

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej ratusz przedstawił podsumowanie finansowe za kilka pierwszych miesięcy bieżącego roku. Co z niego wynika? Przede wszystkim to, że wskutek pandemii koronawirusa gmina nie osiągnęła zaplanowanych na pierwsze miesiące roku dochodów. W tej chwili w gminnej kasie brakuje już bagatela 11 mln zł., a prognozowna strata za cały rok może wynieść 30 mln zł. – Styczeń zakończyliśmy z ponad 3,5 mln deficytem, luty i marzec zamknęliśmy nadwyżką, natomiast najlepiej efekt koronawirusa widać w kwietniu, gdy deficyt osiągnął poziom 14,5 mln zł. Pierwsze 4 miesiące roku zamknęliśmy zatem deficytem na poziomie ok. 8,5 mln zł – wyliczała podczas spotkania z radnymi Karolina Dziekan, skarbnik miasta i gminy Swarzędz. Na braki w miejskim budżecie składają się m.in. niższe wpływy z tytułu podatków. Tylko z podatku PIT miasto w ciągu 5 miesięcy bieżącego roku otrzymało ok. 3,2 mln zł mniej niż planowało, natomiast wpływy z podatku CIT były niższe w stosunku do podobnego okresu w ubiegłym roku o ponad pół miliona zł. Straty przyniosły też instytucje związane z miastem: m.in. Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, które było zamknięte wskutek pandemii, a także komunikacja miejska, której działalność została – również wskutek obostrzeń rządowych – mocno ograniczona. Miasto udzialało też w tym czasie tzw. pomocy publicznej w zakresie należności podatkowych i rozmaitych opłat. W ciągu ostatnich miesięcy do gminy wpłynęło 45 wniosków dot. podatku od nieruchomości, 8 wniosków dot. podatku od środków transportowych oraz 12 wniosków dot. opłat gruntowych (m.in. wieczystego użytkowania, czy zaległości wobec ZGK czy STBS). Łącznie pomoc gminy udzielona w tym zakresie wyniosła do tej pory ok. 200 tys. zł, a rozpatrywane są cały czas kolejne wnioski. – Pierwsze przypadki epidemii w Polsce pojawiły się marcu, dlatego w tym miesiącu staraliśmy się jeszcze funkcjonować normalnie, natomiast w kolejnym miesiącu musieliśmy „przycinać” zaplanowane wydatki, ograniczając się przede wszystkim do podstawowego funkcjonowania, zapewnienia wynagrodzeń i tego wszystkiego, co było obligatoryjne, jak np. opieka społeczna, czy opłaty za wodę, gaz, prąd i wymagało ciągłości funkcjonowania gminy oraz jej jednostek – relacjonowała główna finansistka Urzędu Miasta i Gminy. Oszczędności miasto szukało natomiast wszędzie tam, gdzie mogło: w kosztach przycinania trawników, pielęgnacji zieleni, zamiatania ulic, czy wyłączaniu oświetlenia na mniej uczęszczanych ulicach. – Najtrudniejszym miesiącem był kwiecień, wskutek czego na początku maja gminna kasa przez kilka dni świeciła pustkami, nie było fizycznie pieniędzy na bieżące funkcjonowanie – podkreślała K. Dziekan. Aktualnie – wskutek zniesienia obostrzeń przez rząd – sytuacja ekonomiczna wydaje się stabilizować. Dlatego mimo wciąż trwającej pandemii miasto zaczyna ruszać z inwestycjami. Powód? Bardzo atrakcyjne ceny na rynku usług budowlanych i drogowych: – Po przeprowadzonych analizach doszliśmy do wniosku, że warto w tej chwili wywołać przetargi na niektóre zadania, ponieważ zachęcają do tego ceny na rynku, które są bardzo atrakcyjne, znacznie niższe niż kosztorysy ofertowe. Wynika to z tego, że w przetargach startuje bardzo wielu wykonawców – przekonywał z kolei burmistrz Marian Szkudlarek. Mowa tutaj przede wszystkim o inwestycjach do 1 mln zł, m.in. modernizacji ul. Fiedlera, budowie chodnika na ul. Zielińskiej w Gruszczynie, wykonaniu dojścia do szkoły od strony Siekierek do przejazdu przez trasę 92 w Paczkowie, budowie węzła przesiadkowego w Paczkowie (inwestycja dofinansowana ze środków UE w ramach większego projektu), czy remoncie ul. Wrzesińskiej. Szczegółowe podsumowanie finansów gminy za pierwsze półrocze poznamy – jak zapowiedziano – w sierpniu.

– Najtrudniejszym miesiącem był kwiecień, wskutek czego na początku maja gminna kasa przez kilka dni świeciła pustkami, nie było fizycznie pieniędzy na bieżące funkcjonowanie – podkreśla K. Dziekan, skarbnik gminy Swarzędz. Aktualnie – wskutek zniesienia obostrzeń przez rząd – sytuacja ekonomiczna wydaje się stabilizować.

Liderki Mistrzyniami Wielkopolski!

Lider zgłosił zespoły do obydwu kategorii U23K i U17K.  Jako pierwsze rozpoczęły rozgrywki rozpoczął starszy rocznik. Lidera reprezentowały: Wiktoria Flaszak, Oliwia Flaszak, Martyna Urbaniak oraz Ola Duda wszystkie z rocznika 2002, które rywalizowały nawet z koszykarkami z rocznika 1997. Liderki w półfinale uległy po walce MUKSowi Polski 18:13, w barwach którego grały reprezentantki Polski 3×3. W meczu o trzecie miejsce po zaciętej walce przegrały minimalnie 11:12 z AZS II Poznań, co ostatecznie dało czwarte miejsce. Bardzo dobrze spisały się Liderki 2003, które rywalizowały w kategorii U17K w składzie: Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Dominika Rubach i Anna Majchrzak. Swarzędzanki w grupie zanotowały komplet zwycięstw pokonując kolejno: MKS MOS II Konin 7:4, MUKS Poznań 9:8, Play Bakset Kraszewice 16:6.

W półfinale Liderki pokonały drugi zespół Kraszewic 12:3, a w finale ponownie spotkały się z MUKSem Poznań, tym razem wygrywając wysoko 16:5. Koszykarki Lidera z kompletem zwycięstw zwyciężyły w turnieju i zostały Mistrzyniami Wielkopolski w Koszykówce 3×3. W lipcu zagrają w rozgrywkach strefowych, w których mogą sobie zapewnić awans do Finałów Mistrzostw Polski, które rozegrane zostaną w dniach 28-30 sierpnia w Gdyni.

Gratulujemy!

Mistrzynie Wielkopolski wystąpiły w następującym składzie: w składzie: Wiktoria Plackowska, Ola Żukowska, Dominika Rubach i Anna Majchrzak

Wierzonka postawiła na Andrzeja Dudę

Prezydent Andrzej Duda zdobył w naszej gminie ponad 7,3 tys. głosów mieszkańców, co przełożyło się na drugi wynik wyborczy i poparcie na poziomie 26,31% głosów. Urzędujący prezydent wygrał tylko w trzech z 24 obwodowych komisji wyborczych. 

Zdecydowanie najlepszy wynik zdobył w OKW nr 19, czyli wśród  mieszkańców Wierzonki, Wierzenicy i Karłowic, uzyskując 44,7% głosów i zdecydowanie pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej. Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego także w OKW nr 22 w Kobylnicy, gdzie uzyskał 38,6% oraz w OKW nr 9, gdzie zdobył wynik na poziomie 36,5% (głosujący w Szkole Podstawowej nr 1 na Zamkowej). 

Gdzie Andrzej Duda cieszy się najmniejszym poparciem? Zdecydowanie wśród mieszkańców Zalasewa, gdzie zdobył zaledwie 13,8% głosów (OKW nr 24) i 17% (OKW nr 17) oraz w Gruszczynie, gdzie zanotował 17,7%. Poniżej 20% zdobył też wśród mieszkańców os. Działyńskiego i Mielżyńskiego.

Kandydat Koalicji wygrywa w 21 komisjach

W naszej gminie, w I turze wyborczej bezapelacyjnie wygrał Rafał Trzaskowski, zdobywając 43,65%. Na kandydata Koalicji zagłosowało w sumie ponad 12,1 tys. wyborców. Trzaskowski wygrał w 21 z 24 obwodowych komisji wyborczych, w trzech uzyskując ponad 50 – procentowany wynik wyborczy. 

W Gruszczynie aż 53,7%

Trzaskowski najlepszy wynik uzyskał w trzech Komisjach: 51,3% na os. Działyńskiego i Mielżyńskiego, 52,6% w Komisji nr 24 w Zalasewie oraz aż 53,7% w Gruszczynie.

Wierzonka nie lubi kandydata KO

Najsłabszy wynik Rafała Trzaskowskiego w naszej gminie to 29,9%, który zanotował w OKW w Wierzonce. Kandydat Koalicji przegrał tutaj z Andrzejem Dudą, który zdobył w Wierzonce aż 44%. Trzaskowski oprócz Wierzonki przegrał jeszcze w 2 komisjach: w OKW nr 9 (siedziba w Szkole Podstawowej nr 1 na Zamkowej) oraz w OKW nr 22 w Kobylnicy.

Rafał Trzaskowski wygrał w Swarzędzu!

W niedzielę, 28 czerwca br. udaliśmy się do urn wyborczych, byna kolejne 5 lat wybrać Prezydenta RP.Jak głosowali swarzędzanie?

W świetle najnowszych danych i oficjalnych wyników, w naszej gminie wygrał Rafał Trzaskowski z wynikiem  43,65%, który jest zdecydowanie lepszy niż ogólnopolskie sondaże,  dające kandydatowi Koalicji wynik na poziomie 30,04%.

Drugie miejsce w gminie Swarzędz zajął prezydent Andrzej Duda, który zdobył zaledwie 26,31%. Zaledwie, bo sondażowe wyniki w całej Polsce dają mu zwycięstwo w I turze wyborczej i rezultat na poziomie 41,8%. W Swarzędzu oficjalny wynik urzędującego prezydenta jest jednak  o 15,5% niższy.

Trzecie miejsce w wyścigu do pałacu prezydenckiego  zajął u nas bezpartyjny Szymon Hołownia, który zdobył 19%, czyli o prawie 6 „oczek” więcej niż w świetle wczorajszych sondaży IPSOS.

Gorzej niż w sondażach wypadł w naszej gminie Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji otrzymał 5,38%, czyli o 2% mniej niż wskazują na to wyniki sondażowego z niedzieli.

Jakie wyniki uzyskali  kandydaci? (Gmina Swarzędz):

  1. Rafał Trzaskowski –  43,65% – (12.162 głosy)
  2. 2. Andrzej Duda –  26,31% – (7.332 głosy)
  3.  Szymon Hołownia – 19,00% – (5.294 głosy)
  4. Krzysztof Bosak – 5,38% – (1499 głosów)
  5. Robert Biedroń – 2,60% – (724 głosy)
  6. Władysław Kosiniak – Kamysz –  1,95% – (542 głosy)
  7. Stanisław Żółtek – 0,25% – (71 głosów)
  8. Waldemar Witkowski – 0,20% – (57 głosów)
  9. Marek Jakubiak – 0,18% – (51 głosów)
  10. Paweł Tanajno – 0,14% – (38 głosów)
  11. Mirosław Piotrowski – 0,10% – (28 głosów)

Niedzielne wyniki sondażowe (IPSOS) – Polska

  • ANDRZEJ DUDA – 41,8%
  • RAFAŁ TRZASKOWSKI – 30,4%
  • SZYMON HOŁOWNIA – 13,3%
  • KRZYSZTOF BOSAK – 7,4%
  • ROBERT BIEDROŃ – 2,9%
  • WŁADYSŁAW KOSINIK – KAMYSZ – 2,6%
  • MAREK JAKUBIAK – 0,5%
  • PAWEŁ TANAJNO – 0,3%
  • STANISŁAW ŻÓŁTEK – 0,3%
  • WALDEMAR WITKOWSKI -0,3% 
  • MIROSŁAW PIOTROWSKI – 0,2%

Swarzędz pobił rekord frekwencji!

W minioną niedzielę –  podczas I tury wyborów prezydenckich – nasza gmina pobiła dotychczasowy rekord frekwencji, uzyskując wynik na poziomie 72,9%.  Już o godzinie 12.00 pierwszy wynik na poziomie 27,16% był bardzo wysoki i wskazywał, że być może tego dnia  Swarzędz będzie miał rekordową frekwencję. Kiedy o godzinie 17.00 nasza gmina mogła pochwalić się frekwencję na poziomie 54,03% stało się jasne, że tego dnia padnie rekord! Tak też się stało! Tak wysokiej frekwencji gmina Swarzędz jeszcze nie notowała!

W przeszłości bywało bowiem różnie, a frekwencja w wyborach prezydenckich mocno się zmieniała. I tak w 2000 roku wyniosła 67,73%, pięć lat później – w 2005 roku spadła do 58,54%, by w roku 2010 roku znowu uzyskać  wynik na poziomie 62,7%. Pięć la temu, w I turze wyborczej – kiedy o najważniejszy urząd  w państwie walczył Bronisław Komorowski z Andrzejem Dudą – w gminie Swarzędz do urn powędrowało 53,7%. Wynik niedzielnych wyborów – na poziomie 73% –  jest więc najlepszy z dotychczasowych.

I w tym miejscu należą się słowa uznania, za ogromną mobilizację mieszkańców naszego miasta i sołectw, którzy tłumnie podążyli do urn.

Za dwa tygodnie, 12 lipca czeka nas II tura wyborów, w której zmierzy się urzędujący prezydent Andrzej Duda z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Rafałem Trzaskowskim. Ciekawe czy Swarzędz – tego dnia – pobije kolejny rekord frekwencji?

Frekwencja w gminie Swarzędz – wybory prezydenckie:

  • 2000 – 67,73%
  • 2005 – 58,54%
  • 2010 – 62,95%
  • 2015 – 53,7%
  • 2020 – 72,9%

Frekwencja w gminie Swarzędz – wybory parlamentarne:

  • 2007 – 64,34% 
  • 2011 – 58,63%
  • 2015 – 59,59%
  • 2019 – 72,53%

Andrzej Duda wygrywa I turę wyborów prezydenckich

I tura wyborów prezydenckich za nami. Nikt nie uzyskał – wg sondażowni – ponad 50 – procentowego poparcia, zatem  za dwa tygodnie,  czeka nas  II tura wyborów, w której najprawdopodobniej zmierzy się obecny Prezydent RP Andrzej Duda, z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

Jakie poparcie wg sondażowni uzyskali poszczególni kandydaci?

  • ANDRZEJ DUDA – 41,8%
  • RAFAŁ TRZASKOWSKI – 30,4%
  • SZYMON HOŁOWNIA – 13,3%
  • KRZYSZTOF BOSAK – 7,4%
  • ROBERT BIEDROŃ – 2,9%
  • WŁADYSŁAW KOSINIK – KAMYSZ – 2,6%
  • MAREK JAKUBIAK – 0,5%
  • PAWEŁ TANAJNO – 0,3%
  • STANISŁAW ŻÓŁTEK – 0,3%
  • WALDEMAR WITKOWSKI -0,3% 
  • MIROSŁAW PIOTROWSKI – 0,2%

Już ponad 54% wyborców zagłosowało

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza do godziny 17.00 frekwencja wyborcza wyniosła 47,89%, w Wielkopolsce 48%, w powiecie poznańskim – 53,9%, w Poznaniu – 53,2%, a w gminie Swarzędz – 54,03% .

Frekwencja na 12.00 i 17.00:

Polska – 24,08%, 47,89%

Wielkopolska – 23,06%, 48,06%

Poznań – 26,93%, 53,2%

Powiat Poznański – 26,30%, 53,96%

Gmina Swarzędz – 27,16%, 54,03%

Zalasewo z najwyższą frekwencją

W naszej gminie do godziny 17.00 najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w obwodzie głosowania nr 24 (czyli wśród głosujących w SP nr 2 w Zalasewie), gdzie swoje głosy oddało już 62,3%.  Wysoka frekwencja jest także w obwodzie nr 16 (głosujący w SP nr 1 na Zamkowej), gdzie zagłosowało do 17.00  – 61,84%.  58,5% – taką frekwencję odnotowano w obwodzie nr 4 (SP nr 5 na os. Mielżyńskiego), 57% wyniosła frekwencja w obwodzie nr 17 ( głosujący w SP nr 1 w Zalasewie), w obwodzie 23 (głosujący w Bogucinie), gdzie odnotowano frekwencję na poziomie 56,3%, w obwodzie nr 3 (siedziba Komisji SP nr 5) – 56,11%, czy w Gruszczynie – 56,4%.

Gdzie najniższa frekwencja?

Gdzie do urn poszło najmniej wyborców? Nadal najmniej wyborców poszło do urn wyborczych w obwodzie nr 19 (SP Wierzonka). O godzinie 17.00 odnotowano tam frekwencję na poziomie 40,6%. Mało osób  głosowało także w obwodzie nr 9 (głosujący w SP nr 1 na Zamkowej) – 47,95% oraz w obwodzie nr 5 (Ośrodek Kultury) – 48,5%.

Frekwencja we wszystkich obwodach naszej gminy, godz.17.00:

https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/frekwencja/1/17/gm/302116

Idziemy na rekord?

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza do godziny 12.00 frekwencja wyborcza wyniosła 24,08%. w Wielkopolsce 23,06%, w powiecie poznańskim – 26,30%, w Poznaniu – 26,93%, a w gminie Swarzędz – 27,16% (zagłosowało już [ponad 10 tys. mieszkańców).

Frekwencja na 12.00:

  • Polska – 24,08%
  • Wielkopolska – 23,06%
  • Poznań – 26,93%
  • Powiat Poznański – 26,30%
  • Gmina Swarzędz – 27,16%

Gdzie w naszej gminie jest najwyższa frekwencja?

W naszej gminie do godziny 12.00 najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w obwodzie głosowania nr 24 (czyli wśród glosujących w SP nr 2 w Zalasewie), gdzie swoje głosy oddało już 34,13%. Wysoka frekwencja jest także w obwodzie nr 14 (głosujący w Bibliotece na os. Czwartaków) – tu odnotowano 31,39%, w obwodzie nr 4 (głosujący w SP nr 5 na os. Mielżyńskiego) – tam do 12.00 do urn podążyło 30,32% głosujących. Prawie 29,5% odnotowano także  w obwodzie nr 3 (siedziba także w SP nr 5 na os. Mielżyńskiego).

Gdzie najniższa frekwencja?

Gdzie do urn poszło najmniej wyborców? Tradycyjnie  w obwodzie nr 19, zlokalizowanym w SP w Wierzonce, gdzie do 12.00 pojawiło się zaledwie 16,77% wyborców. Mało osób zagłosowało także w obwodzie nr 22 (SP Kobylnica), gdzie odnotowano frekwencję na poziomie 21,39% oraz w obwodzie nr 9 (głosujący w SP nr 1 na Zamkowej) – 21,84%.

Frekwencja we wszystkich obwodach naszej gminy: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/frekwencja/1/12/gm/302116

Czy Swarzędz pobije rekord frekwencji?

Dzisiaj wybieramy Prezydenta RP na kolejną kadencję. Czy swarzędzanie tłumnie pojawią się w lokalach wyborczych?

Pięć lat temu, w 2015 roku, w I turze wyborów prezydenckich zagłosowało ponad 19 tys. mieszkańców naszej gminy, co dało nam frekwencję na poziomie 53,7%, czyli wyższą niż średnia ogólnopolska. Najwięcej mieszkańców udało się wówczas do urn wyborczych na osiedlach Mielżyńskiego i Działyńskiego (63%) oraz w Zalasewie (powyżej 60%). Z kolei najniższą frekwencję podczas poprzednich wyborów prezydenckich (37%) zanotowano wówczas wśród mieszkańców Karłowic i Wierzonki. Niewiele wyższa – 41%  – była w okręgu wyborczym, obejmującym Uzarzewo, Gortatowo, Łowęcin i Katarzynki.

Tak  było pięć lat temu, ale już rok temu, podczas jesiennych wyborów parlamentarnych (październik 2019), Swarzędz odnotował rekordową frekwencję, która wyniosła 72,53%!

Zdecydowanie najwyższą frekwencję odnotowano wówczas w  Zalasewie, gdzie w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 24 – która miała swoją siedzibę w SP nr 2 przy ul. Heweliusza  – padł rekordowy wynik, sięgający ponad 87%! Z kolei najniższą frekwencję  odnotowano w Wierzonce – niecałe 47,5%.

Jak będzie podczas niedzielnych wyborów? Czy Swarzędz pobije rekord frekwencji?

Frekwencja w gminie Swarzędz – wybory parlamentarne:

  • 2007 – 64,34% 
  • 2011 – 58,63%
  • 2015 – 59,59%
  • 2019 – 72,53%

Frekwencja w gminie Swarzędz – wybory prezydenckie:

  • 2000 – 67,73%
  • 2005 – 58,54%
  • 2010 – 62,95%
  • 2015 – 53,7%
  • 2020 – ?