W Swarzędzu Covid znowu w natarciu

Date:

Prawie 300 przypadków Covid-19 odnotowali w naszej gminie we wrześniu epidemiolodzy z poznańskiego sanepidu. To najwięcej od roku. Na szczęście, zakażeń grypą, RSV czy krztuścem jest zdecydowanie mniej wśród swarzędzan niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

- Reklama -

We wrześniu br. nastąpił wyraźny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce. Jak wyjaśniają epidemiolodzy – lekarze rodzinni w naszym kraju raportują ok. 70 tys. zachorowań tygodniowo. Za najnowszą falę Covid odpowiadają nowe odmiany znanego od 2 lat Omikronu – Stratus i Nimbus. Powodują one najczęściej raczej łagodne dolegliwości, łącznie z silnym bólem  gardła, mogą objawiać się też dolegliwościami związanymi z przewodem pokarmowym, czyli mdłościami, wymiotami, czy biegunką. W cięższych przypadkach pojawia się zapalenie płuc.

Covid w natarciu

Jak wygląda sytuacja w Aglomeracji Poznańskiej? W  Poznaniu i powiecie poznańskim, w tym w Swarzędzu przybywa chorych na Covid.  W całym  2024 roku (styczeń-grudzień) Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu odnotowała 15,3 tys. zakażeń, podczas gdy tylko w jednym  miesiącu – we wrześniu br. zarejestrowano już 3,5 tys. zakażeń w Poznaniu i powiecie. Podobnie jest w naszej gminie – w okresie od stycznia do grudnia 2024 roku odnotowano oficjalnie 972 zakażenia, na wiosnę br. liczba zakażeń Covid-19 w naszej gminie wynosiła kilkanaście przypadków miesięcznie (styczeń – 16, luty – 20, kwiecień – 13). Wrzesień przyniósł jednak kilkunastokrotny skok zakażeń. Tylko w minionym miesiącu na Covid-19 zachorowało 295 swarzędzan. A to dane oficjalnie, potwierdzone, zakażeń może być kilka razy więcej, nie wszyscy bowiem zgłaszają się do lekarzy rodzinnych i wykonują testy. Wszystko wskazuje na to, że liczba zakażeń będzie jeszcze rosła w październiku i listopadzie. Epidemiolodzy przewidują bowiem, że szczyt fali przypadnie na listopad, potem liczba zakażeń Covid-19 powinna maleć.

Grypa i RSV na razie

Z danych sanepidu wynika, że na grypę w sezonie 2024/2025 zachorowało ponad 2 miliony osób, a tygodniowa liczba przypadków sięgała nawet 300 tysięcy. Hospitalizacji wymagało ponad 25 tysięcy pacjentów, a około 1000 osób zmarło – głównie seniorzy powyżej 60. roku życia.

Wśród obecnych infekcji wirusowych dominuje zdecydowanie Covid-19. Póki co – przypadków zakażeń grypą, RSV czy krztuścem, jest zdecydowanie mniej niż w poprzednim sezonie. W świetle najnowszych danych poznańskiej PSSE we wrześniu odnotowano w Poznaniu i powiecie poznańskim 88 przypadków grypy, w  tym 3 w gminie Swarzędz, 19 przypadków RSV, a tym 3 w naszej gminie i 11 przypadków krztuśca, w tym żadnego wśród swarzędzan. To jednak cisza przed burzą, bowiem sezon zakażeń grypą i RSV dopiero przed nami. Najwyższy wzrost zakażeń grypą przypada bowiem na miesiące od grudnia do marca. Pamiętajmy zatem, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób zapobiegania ciężkim przebiegom chorób zakaźnych. Chronią nie tylko osoby zaszczepione, ale także ich bliskich. Szczepienia są tym bardziej ważne dla seniorów, dla osób z obniżoną odpornością (chorych onkologicznie), borykających się z wielochorobowością (nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, otyłość), czy dla kobiet w ciąży.

Udostępnij na

- Reklama -

Popularne

Aktualny numer

- Reklama -

Swarzędzkie podstawówki z defibrylatorami

Jak informuje ratusz, w 10 swarzędzkich szkołach podstawowych zostały zamontowane tzw. kapsuły AED wyposażone w nowoczesne defibrylatory.

Mniej zgonów w Swarzędzu!

W minionym roku zmarło 388 mieszkańców naszej gminy. To najniższy wynik od 2020 roku. Mniej zgonów – niż obecnie - notowano w naszej gminie przed pandemią Covid-19.

W nocy i w święta do stomatologa w Zalasewie

Z nagłym, ostrym bólem zęba, który dopadnie nas w godzinach wieczornych i nocnych, czy w święta nie trzeba już czekać do rana, lub jechać do Poznania. Od 15 listopada w Zalasewie przy ul. Planetarnej funkcjonuje – w ramach NFZ - gabinet doraźnej pomocy stomatologicznej.

Swarzędzka Apteka Przyjazna czynna 24 h

Apteka Przyjazna pełni dyżur całodobowy, w niedziele i święta - 365 dni w roku.