czwartek, 23 maj 2019 22:20

Kogo wyślemy do Brukseli?

W najbliższą niedzielę, 26 maja udamy się do urn wyborczych by na kolejne 5 lat wybrać naszych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Mieszkańcy naszej gminy  mają do wyboru 60 kandydatów, reprezentujących 6 Komitetów Wyborczych. Niestety, nie ma wśród nich żadnego mieszkańca naszej gminy.

Przed 5 laty, w maju 2014  roku mieszkańcy Wielkopolski i naszej gminy wybrali swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskich. Do wyboru mieliśmy 80 kandydatów, reprezentujących 8 Komitetów wyborczych. Byli wśród nich i swarzędzanie: Marek Baumgart, Barbara Czachura, Krystyna Łybacka, Dariusz Lipiński i Tomasz Rybarczyk.

Jak głosował wówczas Swarzędz?

Prawie 46% głosów uzyskała w naszej gminie Platforma Obywatelska. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z  ponad 20% głosów, a na trzecim koalicja SLD – UP z ponad 11% poparciem.  Frekwencja wyborcza w Swarzędzu i sołectwach wyniosła 28,30%, było wynikiem lepszym niż średnia krajowa.

Wielkopolsce przypadło 5 mandatów europosła. Otrzymali je: Ryszard Czarnecki – PiS, Agnieszka Kozłowska - Rajewicz i Adam Szejnfeld – PO, Krystyna Łybacka – SLD – UP (mieszkanka Swarzędza) oraz Andrzej Grzyb – PSL.

Jak będzie podczas tegorocznych wyborów?

Mieszkańcy Swarzędza i swarzędzkich sołectw będą wybierali – podobnie jak cała Wielkopolska – spośród 6 Komitetów Wyborczych (Konfederacja Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy,  Wiosna Roberta Biedronia, Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, .N, Zieloni, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy oraz KUKIZ 15), z których każdy zarejestrował po 10 kandydatów. Do wyboru swarzędzanie będą więc mieli 60 kandydatów. Niestety, nie ma wśród nich żadnego mieszkańca naszej gminy.

Oto kandydaci:

LISTA NR 1:

KONFEDERACJA KORWIN, BRAUN, LIROY I NARODOWCY


 1. Piotr Liroy-Marzec
  2. Anna Krystowska
  3. Anna Bryłka
  4. Witold Tomczak
  5. Maciej Jóźwiak
  6. Magdalena Gapińska
  7. Andrzej Kuświk
  8. Piotr Wawrzyniak
  9. Aleksandra Rohde
  10. Wojciech Ziętkowski

LISTA NR 2:

WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

 1. Sylwia Spurek
  2. Dariusz Standerski
  3. Katarzyna Ueberhan
  4. Mikołaj Pancewicz
  5. Ewa Wójciak-Pleyn
  6. Marcin Staniewski
  7. Kalina Michocka
  8. Zbigniew Zalesiński
  9. Magdalena Decker
  10. Ewa Jeżak

LISTA NR 3:

KOALICJA EUROPEJSKA PO, PSL, SLD, .N, ZIELONI


 1. Ewa Kopacz
  2. Leszek Miller
  3. Andrzej Grzyb
  4. Miłosława Stępień
  5. Michał Wawrykiewicz
  6. Barbara Mroczkowska
  7. Marcin Bosacki
  8. Krystiana Drozd
  9. Karolina Fabiś-Szulc
  10. Jakub Rutnicki

LISTA NR 4:

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

 1. Zdzisław Krasnodębski
  2. Andżelika Możdżanowska
  3. Joanna Lichocka
  4. Szymon Szynkowski vel Sęk
  5. Ryszard Bartosik
  6. Marcin Porzucek
  7. Lidia Dudziak
  8. Robert Popkowski
  9. Joanna Frankiewicz
  10. Jan Dziedziczak

LISTA NR 5:

LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY

 1. Waldemar Witkowski
  2. Anna Wachowska-Kucharska
  3. Maciej Szlinder
  4. Paulina Nowak
  5. Konrad Nowacki
  6. Beata Błażejczak-Kleczewska
  7. Amadeusz Smirnow
  8. Kamila Kasprzak-Bartkowiak
  9. Anna Wilk-Baran
  10. Dorota Koszal

LISTA NR 6:

 KUKIZ'15

 

 1. Marek Jurek
  2. Błażej Parda
  3. Joanna Kosmalska
  4. Katarzyna Luch
  5. Jacek Fordon
  6. Bartosz Garczyński
  7. Julia Kochańska
  8. Sabina Gatti
  9. Jakub Pera
  10. Jerzy Kozłowski

 jak głosowac

Jak głosować?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego można głosować tylko na jedną listą kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu). Znak „X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Postawienie znaku „X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

W niedzielę, 26 maja lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00.

kk

Skomentuj

Okladka-24_2009.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły