piątek, 12 kwiecień 2019 07:23

Policja pod lupą

Wzrost wykrywalności przestępstw i mniej wszczętych spraw niż w 2017 r. – tak w skrócie można podsumować policyjne statystyki za 2018 r. na terenie naszej gminy. Co ważne, znacząco w ubiegłym roku spadła w gminie liczba ofiar wypadków drogowych. Niestety, znowu zaczęło ginąć więcej aut.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za 2018 rok. Wynika z nich, że z roku na rok swarzędzcy stróże prawa notują coraz wyższą wykrywalność przestępstw ogólnych, kryminalnych oraz w 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach, czyli dotyczących kradzieży, kradzieży z włamaniem, bójki, pobić, rozbojów, uszkodzeń mienia oraz kradzieży pojazdów. Ogólny wskaźnik wykrywalności, czyli spraw, które stróżom prawa udało się rozwiązać wyniósł w ubiegłym roku 53,1, a to oznacza, że nasi śledczy pozytywnie zamykali częściej niż co drugą sprawę, która trafiła na komisariat przy Grudzińskiego. Z kolei współczynniki dotyczące wykrywalności kryminalnej oraz tzw. wykrywalności we wspomnianych 7 kategoriach wyniosły odpowiednio 43,7 (wynik lepszy o 0,1 w stosunku do 2017 r.) oraz 28,3 (wzrost w stosunku do 2017 r. o 1,1). Takich spraw było jednak mniej niż przed rokiem, bo łącznie policjanci pracowali w 2018 r. nad 794 „zdarzeniami”, a to o ponad 60 mniej niż rok wcześniej. Mniej było także spraw kryminalnych (633 przy 636 w 2017 r.) oraz spraw z zakresu najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa (306 przy 321 w 2017 r.) - Po raz pierwszy od wielu lat udało nam się zejść do poziomu poniżej 800 spraw rocznie. Taka tendencja jest bardzo pozytywna, zwłaszcza że od 2015 r. obsługujemy dodatkowo gminę Kleszczewo i interwencje podejmowane w tym miejscu także znajdują się w prezentowanych statystykach. To łącznie z naszą gminą ponad 56 tys. mieszkańców na obszarze blisko 180km2, zatem spora liczba potencjalnych zdarzeń - relacjonował podczas spotkania z radnymi komisarz Eugeniusz Sierański, komendant swarzędzkiego Komisariatu Policji.

Auta znowu na celowniku?

Jak prezentują się poszczególne statystyki w wybranych kategoriach? W 2018 r. stróże prawa odnotowali 56 kradzieży z włamaniem (54 rok wcześniej), 169 kradzieży cudzej rzeczy (190 w 2017 r.), w ich notesach pojawiło się też 59 spraw z zakresu uszkodzenia mienia (10 mniej niż rok wcześniej), a 108 sprawców zatrzymano na tzw. gorącym uczynku (154 w 2017 r.). Gorzej niż rok temu wypadają jednak policyjne statystyki dotyczące kradzieży samochodów: łącznie z terenu naszej gminy skradziono w minionym roku 34 pojazdy, czyli o 6 więcej niż rok wcześniej. To pierwszy wzrost w tej kategorii od 2015 r. kiedy to odnotowano rekordową w naszej gminie kradzież 61 pojazdów. W kolejnych dwóch latach policjanci zaczęli mówić o tendencji spadkowej, bo w 2016 skradziono o połowę mniej aut, a w ubiegłym roku poniżej 30 sztuk. Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw wciąż pozostawia wiele do życzenia, bo kształtuje się na niskim poziomie 3,1 (rok wcześniej ten współczynnik wyniósł 3), co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów: - Jest to bardzo trudna kategoria do wykrycia z racji tego, że taką przestępczością z reguły zajmują się zorganizowane grupy, a ich ściganiem jednostki miejskie i wojewódzkie – poinformował szef swarzędzkich policjantów. Najczęściej – jak z kolei wynika z naszych informacji - łupem złodziei padają niezmiennie auta marki Volkswagen, Citroen, Peugeot i Renault.

policja 2

Na drogach niespokojnie

Niestety, w stosunku do lat wcześniejszych swarzędzcy policjanci odnotowują wciąż wysoką liczbę wypadków na lokalnych drogach. Podczas gdy w latach 2015-2016 dochodziło w naszej gminie do średnio 40 takich zdarzeń rocznie, to od 2017 r. statystyki zaczęły zwyżkować. W 2017 r. w gminie miały miejsce 62 wypadki, w których rany odniosło 78 osób, 5 natomiast zginęło, w 2018 r. z kolei odnotowano 67 zdarzeń, których bilans to 72 osoby ranne i 2 ofiary śmiertelne. Zdaniem policjantów związane jest to przede wszystkim ze stale i drastycznie zwiększającą się liczbą użytkowników dróg: - Postaramy się tę statystykę zmniejszyć w przyszłym roku – zadeklarował jednak komendant. Z informacji przekazywanych przez funkcjonariuszy wynika dodatkowo, że wzrosła też liczba kolizji drogowych (689 przy 572 w 2017 r.), ale z roku na rok stróże prawa zatrzymują mniej nietrzeźwych kierowców. W 2018 r. spożycie alkoholu udowodniono 45 kierującym (w tym 10 cudzoziemcom), rok wcześniej było ich 54 (13 cudzoziemców).

mn

 

Skomentuj

Okladka-24_2009.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły