czwartek, 04 kwiecień 2019 07:29

Swarzędz zawiązuje kolejny węzeł

Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę kolejnego węzła przesiadkowego w naszej gminie – tym razem w Paczkowie. Inwestycja będzie realizowana wraz z przebudową odcinka ul. Średzkiej w tym sołectwie: pomiędzy ul. Poznańską a torami kolejowymi.

W naszej gminie od niedawna funkcjonują dwa węzły przesiadkowe: w Kobylnicy, który oddano do użytku mniej więcej rok temu oraz w Swarzędzu, który działa od połowy ubiegłego roku. Oba stanowią spore udogodnienie dla podróżnych, umożliwiając wygodne zmiany środka transportu, z pociągiem włącznie. Teraz przychodzi czas na realizację kolejnego tego typu obiektu – tym razem w Paczkowie. Jak już w międzyczasie informowaliśmy, miałby on powstać przy ul. Średzkiej w rejonie dworca kolejowego, która - przypomnijmy - także doczeka się przebudowy na odcinku od skrzyżowania z ul. Poznańską do torów kolejowych. W praktyce oznacza to gruntowną modernizację i uporządkowanie całego miejscowego układu komunikacyjnego, dzięki czemu w okolicy pojawi się m.in. parking dla samochodów osobowych (na tyłach dworca kolejowego), wiata na rowery, pętla autobusowa, oświetlenie, chodniki i ścieżka rowerowa. Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu rozstrzygnął już przetarg na wykonanie tej inwestycji, która zostanie zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jej wykonawcą będzie konsorcjum firm: INFRADROG CHODZIEŻ Sp. z o.o. Sp. k. oraz ROKAN CHODZIEŻ Sp. z o.o. Sp. k. Umowę w tej sprawie podpisano w ratuszu w miniony piątek. Prace nad tą inwestycją rozpoczną się wiosną, a planowany termin jej zakończenia to trzeci kwartał przyszłego roku. Odnotujmy jednocześnie, że budowa węzłów przesiadkowych i integracja transportu autobusowego z kolejowym ma ułatwić mieszkańcom gminy zarówno dojazd do stolicy Wielkopolski, jak i poruszanie się po całej aglomeracji poznańskiej. Dzięki temu ma się zmniejszyć natężenie ruchu na lokalnych drogach. Zwłaszcza, że do węzłów przesiadkowych dojazd swarzędzkimi autobusami jest i będzie bezpłatny. - Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Paczkowie ułatwi mieszkańcom Paczkowa i okolic dostęp do infrastruktury kolejowej i transportu publicznego. Od połowy 2019 r. pociągi zatrzymujące się w Paczkowie obsługiwane będą przez Poznańską Kolej Metropolitalną. Dzięki temu wiele osób, korzystających z połączenia kolei i autobusów komunikacji swarzędzkiej może korzystać z jednego biletumówi burmistrz Marian Szkudlarek. Budowa węzła będzie kosztowała dokładnie 3.657.589,70 złotych. Warto jednak w tym miejscu odnotować, że jego wzniesienie stanowi integralną część większego projektu pn. „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz - Etap II”. W skład tego przedsięwzięcia, oprócz wybudowania zintegrowanego węzła przesiadkowego w tym podswarzędzkim sołectwie, wchodzi również wspomniana rozbudowa ulicy Średzkiej w Paczkowie oraz ul. Transportowej w Zalasewie, przebudowana zostanie także baza transportowa w Garbach, zakupionych zostanie też 7 niskoemisyjnych autobusów miejskich, spełniających normę czystości spalin EURO 6. To wszystko ma kosztować łącznie ponad 37 mln zł, część tej kwoty pokryje jednak dofinansowanie z UE, wynoszące 13,9 mln zł.

mn

Skomentuj

Okladka-23-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły