poniedziałek, 01 kwiecień 2019 21:26

Szajka w rękach policji!

Miejscowi śledczy rozbili szajkę złodziei, która od pewnego czasu działała w naszej gminie, a także na terenie całej Wielkopolski. Złodzieje specjalizowali się w zuchwałych kradzieżach pod centrami handlowymi.

Kradzieże to jeden z najczęstszych problemów w obiektach handlowych. Jedne z nich to np. te kieszonkowe, do których dochodzi w trakcie zakupów, inne mają miejsce pod samym sklepem, już na parkingu, gdy klienci zakupy zakończą. W tym drugim sposobie specjalizowali się złodzieje, którzy – jak się okazuje - działali od pewnego czasu w naszej gminie. O sprawie poinformowali nas swarzędzcy policjanci, którzy kilka dni temu dokonali zatrzymania szajki na tzw. „gorącym uczynku”: - Policjanci kryminalni ze swarzędzkiego komisariatu od kilku tygodni pracowali nad podejrzaną grupą złodziei działających na terenie dużych obiektów handlowych – zdradza nam komisarz Piotr Borowiak, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu. I jak dodaje, przestępcy działali w bardzo zuchwały sposób: - Członkowie grupy przestępczej obserwowali na parkingu samotną ofiarę pakującą torby do samochodu, a następnie jeden ze sprawców podchodził do kierowcy i pytał o drogę, odwracając jego uwagę. W tym czasie drugi ze sprawców kucając uchylał drzwi po przeciwnej stronie pojazdu i kradł niepostrzeżenie torby lub portfele leżące
na fotelu
– tłumaczy wiceszef miejscowych stróżów prawa. Nie zawsze jednak taka technika kradzieży działała, bo jak relacjonują policjanci, zdarzało się, że ofiary były zbyt czujne i swoim zachowaniem utrudniały złodziejom dokonanie kradzieży. Wówczas jednak sprawcy przebijali dłutem oponę pojazdu. - Kiedy kierowca dokonywał zmiany koła, kradzieży dokonywali w podobny sposób – wyjaśnia P. Borowiak. Policjanci na trop szajki wpadli po wielogodzinnej analizie nagrań z miejskich monitoringów. - W ubiegłą sobotę zorganizowali działania, w wyniku których zatrzymali trzech sprawców po nieudanej próbie dokonania przestępstwa. Okazali się nimi obywatele Gruzji, wykorzystujący do tego procederu samochód Ford Mondeo na szamotulskich numerach rejestracyjnych – mówi komisarz. Zatrzymani w obecności tłumacza przysięgłego przyznali się do swojej działalności przestępczej przed prokuratorem, który zastosował wobec nich dozór policyjny. Według swarzędzkich śledczych obszar działania grupy przestępczej wykraczał daleko poza naszą gminę: - Grupa działała najprawdopodobniej na terenie całej wielkopolski. Jeden z członków grupy był również notowany przez policjantów z Koszalina – podkreśla P. Borowiak. Policjanci są jednak przekonani, że o wielu zdarzeniach nie zostali poinformowani przez pokrzywdzonych. Dlatego też zwracają się z prośbą do osób, które zostały okradzione lub znają pokrzywdzonych, aby zawiadamiały o tego typu zdarzeniach Komisariat Policji w Swarzędzu (nr tel. 61 841 48 00).

mn

szajka 1 2

Moment zatrzymania sprawców. Źródło: KP Swarzędz

Skomentuj

Okladka-23-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły