czwartek, 13 grudzień 2018 17:44

Kolejarze pomierzą Szumana

Kolejarze zapowiadają przeprowadzenie badań akustycznych w rejonie ul. Szumana. Na czas pomiarów ulica zostanie zamknięta dla samochodów. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy takie pomiary miałyby mieć miejsce. Kolejarze zapowiadają przeprowadzenie badań akustycznych w rejonie ul. Szumana. Na czas pomiarów ulica zostanie zamknięta dla samochodów. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy takie pomiary miałyby mieć miejsce.

Jak już informowaliśmy, mieszkańcy ul. Szumana (i innych w tej okolicy) wystąpili do PKP PLK z oficjalną prośbą o zamontowanie ekranów akustycznych na nasypie kolejowym wzdłuż ul. Szumana, skarżąc się na uciążliwy hałas związany z przejeżdżającymi w pobliżu pociągami. Dziś kolej zapowiada przeprowadzenie pomiarów dźwiękowych w tym rejonie gminy.

O sprawie informowaliśmy kilka numerów temu. Pod postulatem do PKP Polskich Linii Kolejowych (to właśnie ta instytucja jest zarządcą trasy kolejowej przebiegającej w sąsiedztwie ul. Szumana) podpisały się łącznie 64 rodziny z ul. Szumana, Piaskowej, Śniadeckich, Kaczorowskiego, Tortunia i 3 Maja. Mieszkańcy skarżą się, że bliskość trasy kolejowej utrudnia im codzienne funkcjonowanie, a bariery wygłuszające zamontowane na nasypie kolejowym wzdłuż ul. Szumana pozwoliłyby na odizolowanie pobliskich osiedli domów jednorodzinnych od uciążliwego hałasu emitowanego przez przejeżdżające pociągi. Petycję w tej sprawie skierował do PKP Polskich Linii Kolejowych także swarzędzki ratusz, popierając starania mieszkańców. O to, jak realne są szanse na zamontowanie takich barier wzdłuż tej swarzędzkiej ulicy zapytaliśmy kilka tygodni temu rzecznika prasowego PKP PLK, jednak wówczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dotarła ona do nas dopiero dzisiaj i jak przekonują kolejarze, zanim PKP PLK podejmie konkretne działania w sprawie ul. Szumana, przeprowadzi najpierw badania akustyczne w tym rejonie gminy. A ściślej mówiąc – powtórzy je: - W kwietniu 2018 r. Laboratorium Akustyczne PKP Polskich Linii Kolejowych wykonało pomiary hałasu w obrębie ul. Szumana. Okazało się, że nie można dokonać miarodajnego pomiaru z uwagi na wysokie natężenie ruchu pojazdów kołowych jadących po ul. Szumana. Jedynie przejazdy 3 pociągów nie były zakłócone ruchem samochodowym. W związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. skierowały stosowne pismo do Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz m.in. z propozycją wspólnego określenia dominującego źródła hałasu na ul. Szumana – tłumaczy Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy PKP PLK. I jak informuje dalej, niewykluczone, że na czas wykonywania pomiarów ul. Szumana będzie wyłączona z ruchu pojazdów: - Proponujemy wykonać pomiary hałasu od drogi oraz od linii kolejowej, zapewniając niezakłócone warunki pomiaru hałasu, tj. poprzez zamknięcie na czas badania drogi. Celem wykonanych pomiarów będzie określenie hałasu generowanego osobno przez linię kolejową i gminną drogę. Następnie stosownie do wyników pomiarów ewentualne podjęcie dalszych działań technicznych i organizacyjnych służących obniżeniu hałasu – dodaje przedstawiciel kolei, podkreślając jednocześnie, że linia kolejowa w obrębie ul. Szumana, niezależnie od decyzji dotyczącej montażu ekranów akustycznych, zaplanowana jest do modernizacji w latach 2020 – 2022. Wówczas też ma być w tej okolicy ciszej: - Zakres planowanych prac zakłada m.in. wymianę torów na nowe, co spowoduje obniżenie hałasu i poprawi klimat akustyczny wzdłuż całej ul. Szumana – podsumowuje Z. Wolny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to nie pierwszy apel mieszkańców Swarzędza w tej sprawie do kolejarzy. Z podobną petycją wystąpili do PKP PLK we wrześniu ubiegłego roku, jak jednak pokazał czas - nieskutecznie. Czy tym razem będzie inaczej? Póki co, nie wiadomo w jakim terminie miałyby odbyć się badania hałasu w rejonie ul. Szumana.

mn

Skomentuj

Okladka-24_2009.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły