piątek, 31 sierpień 2018 10:04

Będzie kolejna ścieżka nad Jeziorem?

Gotowy jest już projekt koncepcyjny budowy kolejnej ścieżki spacerowej nad Jeziorem Swarzędzkim. Nowy trakt o długości 1,8 km miałby połączyć kompleks sportowy przy pływalni z granicą administracyjną miasta przy tzw. starym młynie. Ściężka ma mieć tarasy i punkty widokowe, zadaszone miejsca odpoczynku oraz tzw. stresy aktywności.

Alternatywa dla Strzeleckiej

Swarzędz kontynuuje rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej nad Jeziorem Swarzędzkim. Pod koniec ubiegłego roku oddano do użytku odnowioną aleję Henryka Błachnio, dziś z kolei dowiadujemy się, że mocno zaawansowane są prace nad przedłużeniem jej od kompleksu sportowego przy pływalni „Wodny Raj” do przebudowywanej właśnie przez Poznań ul. Sarniej, czyli aż do granicy administracyjnej gminy. Nowy trakt miałby zostać poprowadzony brzegiem jeziora, wzdłuż ul. Strzeleckiej: - Pomysł na tego typu inwestycję wynika z potrzeby mieszkańców, którzy niejednokrotnie sygnalizowali konieczność wybudowania w tym miejscu ścieżki pieszo-rowerowej, która jednocześnie łączyłaby się z istniejącym nad jeziorem systemem ścieżek, zamykając tę pętlę – tłumaczy wiceburmistrz Grzegorz Taterka, pytany o szczegóły inwestycji. I jak dodaje, przyjeziorna ścieżka wzdłuż ul. Strzeleckiej mogłaby być ciekawą, bo bezpieczną alternatywą dla osób spacerujących czy uprawiających sport w tym rejonie gminy: - Po ul. Strzeleckiej, która jest drogą powiatową porusza się wielu biegaczy i rowerzystów. Ulica ta niestety nie posiada odpowiedniej infrastruktury pod tego typu aktywność, co prowadzi do pewnych niebezpiecznych sytuacji. Z tego też powodu chcemy zaktywizować tereny nad jeziorem – wyjaśnia.

Taras widokowy, strefy aktywności, parking...

Opracowana przez miasto koncepcja nowej ścieżki zakłada wybudowanie wzdłuż zarośniętego w tej chwili brzegu jeziora, szerokiego na 3 metry szutrowego traktu stanowiącego naturalne, zachodnie przedłużenie kończącej się w rejonie kompleksu sportowego alei im. Henryka Błachnio. Dzięki temu wspomniani rowerzyści i biegacze korzystający z alei mogliby kontynuować uprawianie sportu wokół jeziora bez konieczności przedostawania się na kolizyjną ul. Strzelecką, co ma miejsce w tej chwili. Nowa ścieżka, jak wynika z przygotowanych planów, ma mieć długość ok. 1,8 km, ledowe oświetlenie, wzdłuż trasy – mniej więcej w połowie ul. Strzeleckiej – planowane jest także wzniesienie tarasu widokowego ze spiralnymi schodami, parkingu, punktu widokowego oraz – w różnych częściach alei – zadaszonych miejsc odpoczynku, rekreacji, sportu i edukacji, czyli tzw. stref aktywności, wśród których będzie można znaleźć ławki, naturalistyczne place zabaw, tablice informacyjne, czy siłownie. Na ścieżkę będą prowadziły cztery tzw. punkty włączeniowe, znajdujące się w rejonie pływalni, przy ul. Sarniej oraz dwa przy ul. Strzeleckiej. Co istotne, ścieżka nie zostanie poprowadzona tylko i wyłącznie brzegiem jeziora. Część traktu została zaprojektowana „nad” wodą, jako drewniana kładka na palach, co dodatkowo ma uatrakcyjnić najnowszą propozycję rekreacyjną gminy. Dzięki tak pomyślanej koncepcji, jak usłyszeliśmy w ratuszu, budowa ścieżki nie będzie – a jeśli już to w minimalnym stopniu - ingerować w prywatne grunty, co znacząco ułatwi jej realizację.

Gotowa za rok?

Kiedy jednak mogłaby się rozpocząć budowa nowej alei? Na razie wykonanie projektu technicznego takiej inwestycji zostało zgłoszone do tegorocznego budżetu obywatelskiego jako tzw. projekt lokalny, czyli taki, na którego przygotowanie miasto planuje wydać do 100 tys. zł. Głosować można do 28 września za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy lub poprzez odpowiednie formularze, które są dostępne w ratuszu. Szacuje się, że jeśli projekt zyska dostateczne poparcie swarzędzan, ścieżka może być gotowa już pod koniec przyszłego, ewentualnie na początku 2020 roku. Na to liczy Piotr Baranowski, radny z tego rejonu miasta, który od kilku tygodni prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną na rzecz projektu: - Pomysł bardzo mi się spodobał i postanowiłem zrobić wszystko, by doszło do jego realizacji. Ewentualna wygrana w budżecie obywatelskim pokazałaby poparcie społeczne dla tej inwestycji i przyspieszyła znalezienie funduszy i wykonanie projektu - mówi samorządowiec. Wyniki głosowania w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego powinniśmy poznać za nieco ponad miesiąc.

mn

Ścieżka1

Koncepcja przedłużenia ścieżki nad Jeziorem Swarzędzkim w kierunku Poznania. Trakt ma mieć długość ok. 1,8 km, ledowe oświetlenie, wzdłuż trasy planowane jest także wzniesienie m.in. tarasu widokowego, zadaszonych miejsc odpoczynku, przewidziana została również budowa parkingu w rejonie ul. Strzeleckiej.

 

Skomentuj

Okladka-16-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły