poniedziałek, 30 lipiec 2018 17:30

Spółdzielcy nie chcą zmian

Prawie 95% mieszkańców ankietowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową opowiedziało się przeciw zmianie nazwy os. Dąbrowszczaków na Szarych Szeregów.                                                                          

Decyzję o zmianie nazwy założonego w 1976 r. osiedla na Szarych Szeregów, przypomnijmy, podjął w połowie czerwca wojewoda wielkopolski. Argumentował ją tym, że pojęcie „Dąbrowszczaków” odnosi się do komunistów i członków XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936-1939, co oznacza że podlega ustawie dekomunizacyjnej przyjętej przez Sejm w kwietniu 2016 r. Decyzja ta, jak już informowaliśmy, została przez władze miasta, za zgodą Rady Miejskiej, zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wywołała także falę oburzenia wśród samych mieszkańców gminy, zwłaszcza w środowisku spółdzielczym. Potwierdzają to wyniki ankiety, którą swarzędzka Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadzała wśród mieszkańców os. Dąbrowszczaków, Czwartaków i Kościuszkowców na przełomie czerwca i lipca.
Za tym, by nazwa osiedla pozostała niezmieniona opowiedziało się aż ok. 95% osób biorących udział w badaniu. To łącznie 1528 głosów na 1610 otrzymanych przez spółdzielnię ankiet (ankiety dostarczono do 2768 lokali).
Z kolei za zmianą nazwy osiedla odnotowano tylko 82 głosy (czyli nieco ponad 5% wszystkich oddanych głosów): - Wyniki ankiet przeszły wszelkie oczekiwania. Mieszkańcy druzgoczącym procentem głosów (blisko 95%) opowiedzieli się za pozostawieniem dotychczasowych nazw osiedli. Tak wysoki wynik jednoznacznie wskazuje na wolę lokalnej społeczności, która zdecydowanie nie chce, aby nazwy wymienionych osiedli były zmieniane – czytamy na stronie internetowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu. Badanie, jak jednocześnie poinformowano, cieszyło się sporą frekwencją, wzięło w nim udział prawie 60% mieszkańców wszystkich północnych osiedli. Z Os. Dąbrowszczaków natomiast ankietę wypełniło prawie 73% mieszkańców. - Biorąc pod uwagę, że jest to okres wakacyjny, wynik jest naprawdę imponujący. Wszystkim mieszkańcom, którzy wypełnili i przekazali ankietę, Zarząd Spółdzielni składa serdeczne podziękowania. Optymizmem napawa, że mimo skomplikowanej sytuacji politycznej w kraju, którego naród jest często podzielony, w tej sprawie lokalna społeczność wykazała właściwą postawę i potrafiła się zjednoczyć – napisano na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak w międzyczasie poinformował jej prezes Paweł Pawłowski, inicjatywa nazwania swarzędzkich osiedli nie miała i nie ma do dnia dzisiejszego podłoży politycznych, a ich nazwy mają upamiętniać żołnierzy polskich walczących na frontach wschodnich podczas II Wojny Światowej: I (os. Kościuszkowców) oraz II (os. Dąbrowszczaków) Dywizji Piechoty Pierwszej Armii Wojska Polskiego oraz oddziałów partyzanckich (os. Czwartaków). Zdaniem przedstawicieli spółdzielni wojewoda wielkopolski został wprowadzony w błąd poprzez niewłaściwie dobraną interpretację co do patronatu osiedla oraz opinię Instytutu Pamięci Narodowej. Do tematu będziemy wracać w miarę pojawiania się nowych informacji.

mn

Jak głosowały osiedla?
Łącznie wpłynęło 1610 ankiet na 2768 lokali (frekwencja 58,16%).
- 1528 głosów przeciwko zmianie nazwy osiedla (94,91% oddanych głosów).
- 82 głosy za zmianą nazwy osiedla (5,09% oddanych głosów).
os. Dąbrowszczaków
635 ankiet na 873 lokale (frekwencja 72,73%).
597 głosów przeciw (94,02%), 38 głosów za (5,98%).
os. Kościuszkowców
523 ankiety na 1055 lokali (frekwencja 49,57%).
498 głosów przeciw (95,22%), 25 głosów za (4,78%).
os. Czwartaków
452 ankiety na 840 lokali (frekwencja 53,81%).
433 głosy przeciw (95,80%), 19 głosów za (4,20%).
źródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Swarzędzu

Skomentuj

Okladka-19_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły