czwartek, 12 lipiec 2018 20:19

Swarzędz z rekordowym zastrzykiem gotówki

Foto: Pozyskane z Unii pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na trwającą już modernizację ul. Transportowej w Zalasewie. To ważny łącznik południowej części gminy ze stolicą Wielkopolski, a w przyszłości równie istotny element południowo-wschodniej obwodnicy Swarzędza. Foto: Pozyskane z Unii pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na trwającą już modernizację ul. Transportowej w Zalasewie. To ważny łącznik południowej części gminy ze stolicą Wielkopolski, a w przyszłości równie istotny element południowo-wschodniej obwodnicy Swarzędza.

To już oficjalne. Prawie 14 mln zł dofinansowania otrzymał Swarzędz z Unii Europejskiej na kontynuację tzw. rozwoju niskoemisyjnej mobilności miejskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę węzła przesiadkowego w Paczkowie, rozbudowę ul. Transportowej w Zalasewie, czy zakup kolejnych autobusów hybrydowych.

W ubiegłym roku – w ramach I etapu tego zadania, współfinansowanego przez UE kwotą nieco ponad 9 mln zł – wybudowano węzły przesiadkowe w Kobylnicy i – w tym roku – w Swarzędzu oraz zakupiono 4 autobusy hybrydowe. Wtedy złożono także wniosek do Unii Europejskiej o przeznaczenie kolejnych środków na tego typu inwestycje w naszej gminie. Niedawno – jak poinformowało miasto – przygotowany projekt przeszedł pozytywnie ocenę strategiczną, formalną i merytoryczną, a w  piątek, 29 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu burmistrz Marian Szkudlarek podpisał umowę dotyczącą przyznania naszej gminie dofinansowania w tej sprawie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Mowa tutaj o rekordowym dla naszego miasta zastrzyku unijnej gotówki, wynoszącego 13,9 mln zł, czyli ponad 1/3 wartości wszystkich inwestycji, które znalazły się w projekcie opiewającym na łącznie 37 mln zł. Jak przed kilkoma dniami poinformował ratusz, pieniądze te zostaną przeznaczone na kolejne kompleksowe inwestycje transportowe: m.in. budowę węzła przesiadkowego i rozbudowę ul. Średzkiej w Paczkowie, czy trwającą już modernizację ul. Transportowej w Zalasewie: - Przebudowana zostanie również baza transportowa w Garbach, a na przystankach zainstalowane zostaną tablice LED z informacją dla pasażerów. Powstanie 60 miejsc dla samochodów na 2 parkingach Park & Ride, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, powstaną 2 obiekty Bike & Ride na 45 rowerów oraz zakupionych zostanie 7 niskoemisyjnych autobusów miejskich, spełniających normę czystości spalin EURO 6 – wylicza Maciej Woliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu. Na dostawę tych ostatnich, o czym już w międzyczasie informowaliśmy, miasto podpisało niedawno umowę z Solarisem, który wygrał przetarg w tej sprawie. Autobusy miałyby pojawić się na swarzędzkich drogach pod koniec lata przyszłego roku. Natomiast pozostałe inwestycje znajdujące się w dofinansowanym projekcie mają zostać zrealizowane do IV kwartału 2020 roku.

mn

Skomentuj

Okladka-16-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły