poniedziałek, 21 maj 2018 16:14

Troje na burmistrza?

Troje na burmistrza? Fot. M. Szymczak

Marian Szkudlarek, obecny burmistrz miasta i gminy Swarzędz oraz Witold Garstka, kandydat  Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli już oficjalnie swój  start w zbliżających się jesiennych wyborach samorządowych i walkę najwyższy urząd w naszej gminie.  Do dwójki kandydatów dołączy - najprawdopodobniej - posłanka Platformy Obywatelskiej, Bożena Szydłowska. To spora niespodzianka, zważywszy, że w 2007 toku, po roku piastowania urzędu burmistrza Bożena Szydłowska zrezygnowała z rządzenia Swarzędzem i wybrała Sejm.

Termin jesiennych wyborów w samorządowych nie został jeszcze co prawda ogłoszony (prawdopodobny jest koniec października lub początek listopada), ale przedwyborcza walka (niekoniecznie między oficjalnymi kandydatami) w Swarzędzu trwa już w najlepsze. Przede wszystkim w internecie, w mediach społecznościowych, na najprzeróżniejszych forach i w mediach (nawet ogólnopolskich). Ale to dopiero początek, bo wszystko wskazuje, że tegoroczna  kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi a tym samym walka o władzę nad Swarzędzem będzie wyjątkowo bezpardonowa i krwawa. Pierwsze sygnały i skomasowany atak na obecnego burmistrza, który już w lutym zapowiedział walkę o reelekcję -  mieliśmy już w ostatnich tygodniach. Dotychczas jednak swarzędzanie poznali nazwiska tylko dwóch kandydatów na burmistrza: Mariana Szkudlarka i Witolda Garstki, ale jak pokazuje historia w Swarzędzu w wyborcze szranki stawała zazwyczaj co najmniej czwórka kandydatów. Kto zatem w najbliższych  dniach dołączy do Szkudlarka i Garstki?

 Szymczak przegrał z Tomicką

W 2002 roku swarzędzanie po raz pierwszy mieli możliwość bezpośredniego wyboru burmistrza.  Do walki o najwyższy urząd w naszej gminie stanęły wówczas cztery osoby: Jacek Szymczak (burmistrz dwóch poprzedniej kadencji, którego pozycja wydawała się niezagrożona), ówczesna przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Tomicka (która wystartowała z Koalicyjnego Komitetu SLD - UP), Maria Kantorska, wiceprezes SM w Swarzędzu (kandydatka KWW Czas na zmiany) oraz Konrad Napierała, były poseł Unii Pracy. I turę wyborczą zdecydowanie wygrał dotychczasowy gospodarz ratusza Jacek Szymczak, na którego zagłosowało ponad 5 tys. mieszkańców. Anna Tomicka otrzymała 2.990 głosów, Konrad Napierała 2.221 głosów a Maria Kantorska 1675 głosów. Mieszkańcy domagali się jednak zmian w ratuszu, więc zarówno K. Napierała jak i M.Kantorska wsparli przed II turę Annę Tomicką. Efekt? Przewodnicząca RM – ku zaskoczeniu wielu mieszkańców - pokonała burmistrza Szymczaka, otrzymując prawie 1 tys. głosów więcej (5.993: 4.902).

Szydłowska pokonała Tomicką

W 2002 roku Anna Tomicka przekonała się, że szefowanie Radzie Miejskiej jest doskonałą trampoliną do „skoku” na fotel burmistrza. Jednak już cztery lata później, w 2006 roku kiedy jako burmistrz walczyła o reelekcję sama została pokonała tą samą bronią. „Egzekutorką” i jej najgroźniejsza rywalką była właśnie ówczesna szefowa RM, Bożena Szydłowska.

12 lat temu do walki o fotel burmistrza oprócz Anny Tomickiej i Bożeny Szydłowskiej wystartowały jeszcze trzy osoby: Jerzy Gruszka, były burmistrz w kadencji 1990-94, przedsiębiorca Krzysztof Howorski (z KWW Nasz Swarzędz) oraz Wanda Konys (z Samoobrony RP). J. Gruszka otrzymał 1.267 głosów (niecałe 9%), K. Howorski - 1.107 głosów
(niecałe 8%), W. Konys 1038 głosów (7,3%) a walka rozegrała się między dwoma najsilniejszymi kandydatkami: Anną Tomicką, która otrzymała w I turze 5.202 głosów, czyli 36,7% a Bożeną Szydłowską, która zdobyła 5.540 głosów tj. 39%. W II turze 179 głosami  (6.011: 5.821) wygrała szefowa Rady Miejskiej B. Szydłowska. Dotychczasowa burmistrz Anna Tomicka została pokonana.

Pani Burmistrz wybrała Sejm

Kto myślał, że Swarzędzem przez cztery lata będzie rządziła wybrana jesienią 2006 roku burmistrz Bożena Szydłowska, był w błędzie. Niecały rok później nowa pani burmistrz podjęła – dość zaskakującą dla wielu mieszkańców -  decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych.  Bożena Szydłowska zdobyła mandal poselski (z listy Platformy Obywatelskiej) i po niecałym roku  zrezygnowała  z rządzenia Swarzędzem, wybierając Sejm, co wielu mieszkańców dość mocno krytykowało. Spowodowało to kilkumiesięczny chaos w kwestii zarządzania gminą i konieczność ogłoszenia kolejnych wyborów, które odbyły się w marcu 2008 roku.

Schedę przejęła Tomicka

Po schedę w przedterminowych wyborach stanęły 4 osoby: radna Anna Tomicka, Barbara Antoniewicz (kandydatka PO), Tomasz Dutkiewicz (KWW T. Dutkiewicza), oraz Marek Baumgart, były sekretarz gminy, pełniący przez kilka miesięcy „bezkrólewia” obowiązki burmistrza. Tomasz Dutkiewicz zdobył 13% głosów, Barbara Antoniewicz otrzymała 16% głosów, a walka o fotel burmistrza rozegrała się między Markiem Baumgartem – 3.732 głosy (37%) a Anną Tomicką – 3.717 głosów (36%). W II turze wyborczej zaledwie 74 głosami (5228 do 5154)  wygrała Anna Tomicka i to ona rządziła przed  2,5 roku gminą.

Era panowania Tomickiej

W kolejnych wyborach samorządowych w 2010 roku bezapelacyjnie wygrała Anna Tomicka i to w pierwszej turze zdobywając 67,9% głosów. Pokonała mało znanego wówczas Borysa Dybę, kandydata Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 5,4% głosów, Piotra Choryńskiego, ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej, kandydata Platformy Obywatelskiej, który zdobył 10,1% głosów oraz radnego Marcina Lisa, który zgromadził 16,5% głosów. Zaczęła się złota era” burmistrz Tomickiej. Ale tak duża ilość głosów nie wpłynęła pozytywnie na działania pani burmistrz. Wręcz odwrotnie.

Zwycięstwo Mariana Szkudlarka

3,5 roku temu, do walki o fotel burmistrza Gminy stanęły ponownie cztery osoby: burmistrz Anna Tomicka, przewodniczący Rady Miejskiej Marian Szkudlarek oraz Barbara Czachura  (kandydatka Platformy Obywatelskiej) i Armin Niewiadomski (kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli gospodyni ratusza była przekonana, że podobnie jak w 2010 roku wygra w I turze wyborczej, to srodze się zawiodła. Zdobyła co prawda największą liczbę głosów, bo 7.632 głosy (45%), ale progu 50-procentowego nie przekroczyła. Jej najgroźniejszy rywal Marian Szkudlarek zdobył 5.485 głosów (32,6%), Barbara Czachura 2.640 (15,89%), a Armin Niewiadomski 1.079 głosów (6,7%). W II turze wyborczej Marian Szkudlarek pokonał Annę Tomicką 142 głosami. (7.697 : 5.555).

Troje na burmistrza?

Oficjalnie swój akces w zbliżających się, jesiennych wyborach samorządowych i w wyścigu do burmistrzowskiego fotela zgłosiło dopiero dwóch kandydatów: obecny burmistrz miasta i gminy Swarzędz Marian Szkudlarek (58 lat) i kandydat swarzędzkiego koła Prawa i Sprawiedliwości Witold Garstka (41 lat). Zapewne jednak pretendentów do burmistrzowskiego fotela jeszcze przybędzie. Nazwiska swojego kandydata nie ujawniła nadal swarzędzka Platforma Obywatelska, co ma uczynić  w najbliższym czasie. I tu niespodzianka, bo od kilku tygodni – w aspekcie walki o fotel burmistrza – pojawia się nazwisko poseł PO Bożeny Szydłowskiej, która w 2006 roku została burmistrzem Swarzędza i po roku zrezygnowała na rzecz Sejmu. To dość zaskakująca kandydatura, biorąc pod uwagę, że 11 lat temu jej rezygnacja odbiła się dość negatywnym echem, a decyzja o odejściu do Warszawy była powszechnie krytykowana przez mieszkańców i wywołała kilkumiesięczny okres chaosu i bezkrólewia w naszej gminie. Czy rzeczywiście swarzędzka Platforma Obywatelska postawi na 67 - letnią Bożenę Szydłowską, czy na młodego 26 – letniego przewodniczącego koła Wojciecha Kmieciaka? Ostatniego słowa nie powiedziała także poprzednia burmistrz Anna Tomicka (lat 63), która – choć pozostaje na emeryturze – to dość aktywnie od ponad roku zamieszcza w mediach społecznościowym bardzo krytyczne uwagi pod adresem obecnego burmistrza. Być może marzy jej się powrót do ratusza, choć – jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – nazwisko pani Anny Tomickiej ma się znaleźć na liście jednej z partii politycznych do Rady Powiatu. Czy zatem kandydatów będzie troje, czy pojawią się i kolejne nazwiska?

Najbliższe tygodnie pokażą, kto jeszcze chce zasiadać na najważniejszym fotelu w tej gminie. I wówczas wszystko stanie się jasne. Nawet to, o czym dzisiaj mówi się tylko w kuluarach.

Kk

 

Skomentuj

Okaldka-12_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły