środa, 04 kwiecień 2018 19:13

Ginie mniej aut, ale więcej ludzi...

 W naszej gminie skradziono w ubiegłym roku 28 samochodów. To o 10 mniej niż rok wcześniej. Wykrywalność tego typu przestępstw, niestety, jest niska. W naszej gminie skradziono w ubiegłym roku 28 samochodów. To o 10 mniej niż rok wcześniej. Wykrywalność tego typu przestępstw, niestety, jest niska.

Wzrost wykrywalności przestępstw przy jednoczesnym wzroście liczby zdarzeń – tak w skrócie można podsumować policyjne statystyki za ubiegły rok na terenie naszej gminy. Co ważne, znacząco w ubiegłym roku spadła w Swarzędzu kradzież samochodów, wzrosła za to liczba ofiar wypadków drogowych.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za ubiegły rok. Wynika z nich, że z roku na rok swarzędzcy stróże prawa notują coraz wyższą wykrywalność przestępstw. To ważne, bo współczynnik ten świadczy o ich skuteczności, a tym samym o naszym bezpieczeństwie: - Wykrywalność w 7 najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach, czyli kradzież, kradzież z włamaniem, bójki, pobicia, rozboje, uszkodzenie mienia oraz kradzież pojazdów z roku na rok rośnie i na chwilę obecną wynosi 27,2% - relacjonował podczas spotkania z radnymi komisarz Eugeniusz Sierański, komendant swarzędzkiego Komisariatu Policji. Oznacza to, że w minionym roku miejscowym funkcjonariuszom udało się rozwiązać średnio jedną na trzy tego typu sprawy (łącznie było ich 321, o ponad 20 mniej niż rok wcześniej). Jeszcze lepiej prezentują się współczynniki dotyczące wykrywalności kryminalnej oraz tzw. wykrywalności ogólnej, które wyniosły w ubiegłym roku odpowiednio 43,6% (spadek o 1% w stosunku do 2016 r.) oraz 52,6% (wzrost w stosunku do 2016 r. o 0,7%), a to już świadczy o tym, że policjanci wyjaśniali częściej niż co drugą sprawę, która trafiła na komisariat przy Grudzińskiego. Zwłaszcza, że samych zdarzeń funkcjonariusze odnotowali w ubiegłym roku o 30 więcej niż rok wcześniej – łącznie KP Swarzędz wszczął 856 tzw. postępowań przygotowawczych oraz 636 postępowań w sprawach kryminalnych (o 18 więcej niż w 2016 r.). Warto w tym miejscu przypomnieć, że wzrastająca liczba interwencji i zgłoszeń ma pośrednio związek z obsługiwanym od 2015 r. przez KP Swarzędz Kleszczewem. To łącznie z naszą gminą ponad 56 tys. mieszkańców na obszarze blisko 180km2, zatem spora liczba potencjalnych zdarzeń. Przekłada się to również na wzrost zatrzymań dokonywanych przez swarzędzkich policjantów na tzw. gorącym uczynku. Bo podczas gdy 2 lata temu funkcjonariusze odnotowali 127 takich zdarzeń, to już w ubiegłym roku blisko 30 więcej: - Jest to jeden z lepszych wyników w całej Komendzie Miejskiej – ocenił komisarz E. Sierański. Lepiej niż rok temu wypadają także statystyki dotyczące kradzieży samochodów: łącznie z terenu naszej gminy skradziono w minionym roku 28 pojazdów, czyli o 10 mniej niż rok wcześniej i aż o 33 mniej niż w roku 2015. Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw nadal pozostawia wiele do życzenia, bo kształtuje się na niskim poziomie 3% (rok wcześniej ten współczynnik wyniósł 5,1%), co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów: - Jest to bardzo trudna kategoria do wykrycia z racji tego, że taką przestępczością z reguły zajmują się zorganizowane grupy, a ich ściganiem jednostki miejskie i wojewódzkie. Nas natomiast w tym wszystkim zadowala to, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby skradzionych aut na terenie gminy Swarzędz oraz w Kleszczewie – poinformował szef swarzędzkich policjantów. Najczęściej – jak z kolei wynika z naszych informacji - łupem złodziei padają niezmiennie auta marki Volkswagen, Citroen, Peugeot i Renault. Co jednak może niepokoić to to, że z roku na rok policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń i wypadków na swarzędzkich drogach. W 2017 r. doszło w gminie do 62 wypadków, w których rany odniosły 72 osoby, 5 natomiast zginęło (dla porównania rok wcześniej doszło do 36 takich zdarzeń, w których rannych zostało 48 osób, nie odnotowano wówczas ofiar śmiertelnych). Zdaniem policjantów związane jest to przede wszystkim ze stale i drastycznie zwiększającą się liczbą użytkowników dróg: - Postaramy się tę statystykę zmniejszyć w przyszłym roku – zadeklarował jednak komendant.

mn

Skomentuj

Okaldka-12_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły