sobota, 17 luty 2018 11:18

Rewolucja drogowa na osiedlach

Wjazd na osiedla w rejonie dawnych fabryk armatur zostanie gruntownie przebudowany, stając się drogą jednokierunkową. Wjazd na osiedla w rejonie dawnych fabryk armatur zostanie gruntownie przebudowany, stając się drogą jednokierunkową. Fot. P. Henc, M.Nowak

Szykują się spore zmiany w układzie komunikacyjnym w rejonie terenów po dawnych fabrykach armatur na os. Dąbrowszczaków, głównie w zakresie nowej organizacji ruchu oraz budowy miejsc parkingowych. Gotowe są też projekty związane z przebudową uliczek na os. Czwartaków i Kościuszkowców.

 

„Armatury” na start
Miasto część tych prac chce wykonać jeszcze w tym roku, dysponując już konkretnymi projektami dotyczącymi całego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności miałoby ono objąć wewnątrzosiedlową drogę prowadzącą od ul. Grudzińskiego przez tzw. Manhattan oraz uliczkę na tyłach wspomnianej fabryki armatur, gdzie ewidentnie brakuje parkingów, a mieszkańcy osiedli  – już od wielu lat - zmuszeni są zostawiać swoje pojazdy w pasie zieleni znajdującym się przy tej drodze. Zwłaszcza, że w okolicy przybywa budynków wielorodzinnych, z czasem więc zwiększy się i liczba samochodów parkujących w tej części osiedli: - Chcielibyśmy, żeby wjazd z ul. Grudzińskiego na os. Dąbrowszczaków był jednokierunkowy, co podczas przebudowy pozwoli na wydzielenie z tej ulicy większej liczby miejsc parkingowych w formie zatok. Sama ul. Grudzińskiego doczeka się natomiast odrębnego pasa do zjazdu w stronę osiedli. To rewolucyjna zmiana w stosunku do dotychczasowej organizacji ruchu w tym miejscu – opowiada wiceburmistrz Grzegorz Taterka.

Inwestycja w dwóch etapach
I jak podkreśla, przy tak pomyślanym układzie komunikacyjnym wyjazd z terenów osiedlowych na ul. Grudzińskiego odbywałby się objazdem drogą osiedlową prowadzącą od Szkoły Podstawowej nr 3, przez ul. Zamkową lub kolejną uliczką za terenem po fabryce armatur – wzdłuż os. Zygmunta III Wazy, która także doczeka się przebudowy, stając się drogą częściowo jednokierunkową. Natomiast zmodernizowana droga wzdłuż „armatur” pozostanie dwukierunkowa. Cała okolica – obok nowych miejsc postojowych - doczeka się nowej, asfaltowej nawierzchni, chodników, oświetlenia, zostanie też odpowiednio zagospodarowana zielenią: - Inwestycję chcemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap, dla którego pełna dokumentacja będzie gotowa w przeciągu 3 miesięcy zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku i obejmie wykonanie drogi wzdłuż „armatur”, kolejnym będzie przebudowa ulicy prowadzącej przez tzw. „Manhattan” i te prace zostały zaplanowane na przyszły rok - dodaje zastępca gospodarza miasta. Remont tej ostatniej to trudniejsza część inwestycji, bo związana będzie m.in. z przesunięciem osi jezdni na niektórych odcinkach (m.in. właśnie przy zjeździe z ul. Grudzińskiego), co wymaga dodatkowo pozwoleń na budowę. Zwłaszcza, że droga przez „Manhattan” zostanie przebudowana nie tylko do pierwszego zjazdu, znajdującego się przy „armaturach”, zakres inwestycji przewiduje jej modernizację aż do wyjazdu z os. Dąbrowszczaków na ul. Kwaśniewskiego. Także na tym odcinku miałyby pojawić się zatoki parkingowe, nowa asfaltowa jezdnia oraz chodniki, a po przebudowie obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu – w stronę ul. Kwaśniewskiego.

Deptak osią zmian
Na tym jednak nie koniec zmian na osiedlach. Miasto, jak już w międzyczasie informowaliśmy, ogłosiło przetarg na wykonanie ostatniego etapu przebudowy deptaka biegnącego przez sam środek terenów spółdzielczych. Rozpoczęta kilka lat temu inwestycja zapoczątkowała poważne zmiany w organizacji ruchu w tej części gminy, co związane było dodatkowo z przebudową niektórych uliczek. Umożliwiło to wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drogach dojazdowych w głąb osiedli, dzięki czemu uporządkowano komunikację. Teraz na tych drogach – obok nowych nawierzchni i chodników - miałyby pojawić się dodatkowe miejsca postojowe. Przygotowane są już projekty związane z tą inwestycją – obejmują one wjazd w głąb os. Kościuszkowców obok pętli autobusowej (w ramach tej inwestycji przebudowany zostanie dojazd aż do skarpy nad jeziorem), uliczkę przy kościele, drogę za przedszkolem, a także obie uliczki wokół wieżowców na os. Czwartaków. - W tym roku kończone będą prace związane z deptakiem, ale chcielibyśmy jednocześnie przeprowadzić gruntowną przebudowę okolicznych dróg i to jest w tej chwili przygotowywane od strony dokumentacyjnej i będzie wykonywane w kolejnym roku – wyjaśnia wiceburmistrz. - Są to projekty, które chcemy konsultować z mieszkańcami, czekamy zatem na pytania, uwagi i sugestie – podsumowuje zastępca gospodarza miasta. Cała dokumentacja dotycząca przebudowy osiedlowych traktów ma być gotowa w IV kwartale br.

mnWewnątrzosiedlowa droga między os. Dąbrowszczaków a „armaturami” doczeka się nowych miejsc parkingowych.

rewolucja 2

Skomentuj

Okladka-45_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły