czwartek, 11 styczeń 2018 21:19

2017 – jaki był?

Przed kilkunastoma dniami powitaliśmy nowy rok, to zatem dobry moment na refleksje dotyczące tego, który za nami. Jaki był dla lokalnej społeczności i dla miasta?

W jakie zdarzenia obfitował, czym rozczarował, a czym zaskoczył? Proponujemy Wam przegląd najważniejszych – w naszej ocenie - wydarzeń, które miały miejsce na terenie gminy w przeciągu ostatnich 365 dni. A działo się w tym czasie, jak to u nas, całkiem sporo.
Styczeń:
W pierwszych tygodniach nowego roku poinformowaliśmy o rekordowych 190 tys. zł zebranych w Swarzędzu podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz niepokojących doniesieniach z Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2014 r. ws. nieważności planu zagospodarowania przestrzennego terenów w Janikowie przy ul. Swarzędzkiej. To tam od 2013 r. producent środków owadobójczych buduje hale magazynowe. Pojawiły się wówczas doniesienia, że Swarzędz – w związku z wadliwą dokumentacją przyjętą w 2001 r. - będzie musiał wypłacić inwestorowi wielomilionowe odszkodowanie. Nic takiego jednak nie miało miejsca, a miasto – za kilka miesięcy – rozpocznie procedury zmierzające do uchwalenia nowego planu dla tej nieruchomości. W styczniu rozpoczął się także proces ws. głośnego na cały kraj „skoku stulecia”, podczas którego - latem 2015 r. - sprzed jednego z banków w naszej gminie skradziono 8 mln zł. Na ławie oskarżonych w łódzkim sądzie zasiadło 6 osób, w tym „fałszywy konwojent”. Latem usłyszy on wyrok 8 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności.
Luty:
Alarm smogowy. W lutym dotarły do nas analizy z poznańskich stacji pomiarowych i okazało się, że przez pierwsze tygodnie nowego roku mieszkańcy okolicy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem, a na nasze języki wrócił temat tego, co spalamy w przydomowych piecach. Trwają kontrole posesji pod kątem spalania odpadów oraz akcje edukacyjne dot. ekonomicznego korzystania z palenisk. W styczniu i lutym zmagaliśmy się jednak nie tylko z mrozem, ale i odwilżą, która zamieniła blisko 200 km gminnych dróg gruntowych w nieprzejezdne bajora. W teren ruszyli drogowcy.
Marzec:
Swarzędzem wstrząsnęła fala samobójstw, do których doszło w krótkim odstępie czasu. Najpierw w Jeziorze Swarzędzkim odnaleziono zwłoki 59-letniej mieszkanki os. Raczyńskiego, kilka dni później z bloku na os. Zamoyskiego wyskoczyła 39-letnia kobieta. Mniej więcej w tym samym czasie z Warty wyłowiono ciało poszukiwanej od grudnia 51-letniej mieszkanki Karłowic, na swoje życie targnął się także 62-latek, który powiesił się w swoim mieszkaniu w pobliżu Rynku. Głośno było także o napadzie na Pana Jana, popularnego w naszej gminie taksówkarza, któremu dwóch mężczyzn – podczas kursu – zrabowało pieniądze, komórkę oraz samochód. Na szczęście kilka godzin później policja namierzyła i zatrzymała sprawców, a właściciel odzyskał skradzione mienie. W marcu poznaliśmy także zwycięzców II edycji plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Miasta i Gminy Swarzędz, a Panie: Aniela Podolak i Jadwiga Maćkowiak dołączyły do grona zasłużonych mieszkańców miasta.
Kwiecień:
Miastem wstrząsnęła kolejna tragedia. Miała ona miejsce w jednym z zalasewskich przedszkoli. Podczas leżakowania u jednej ze śpiących dziewczynek doszło do zatrzymania akcji serca. Dzięki czynnościom reanimacyjnym 4-latce udało się przywrócić krążenie. Dziecko przetransportowano do szpitala, tam jednak – niestety – zmarło. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka zmarła z przyczyn naturalnych – poinformowała poznańska Prokuratura Rejonowa. Pozostałych przedszkolaków oraz ich rodziców placówka objęła opieką psychologa. Blisko tragedii było także w okolicach Uzarzewa, gdzie dwie osoby – podczas spaceru – ugrzęzły na podmokłych terenach. To była najtrudniejsza akcja ratunkowa w historii jednostki – mówili nam wówczas strażacy z OSP Kobylnica. Ale i pozytywnych spraw nie zabrakło w kwietniu, bo oto dzielne koszykarki Lidera awansowały właśnie do I Ligi Koszykówki Kobiet, a na swarzędzkie ulice po raz pierwszy wyjechał eko-patrol Straży Miejskiej. Funkcjonariusze mają za zadanie m.in. kontrolować to, czym palimy w piecach.
Maj:
Seria samobójstw w naszym mieście niestety trwa: na wysokości ul. Kościuszki pod pociąg rzucił się 41-letni mężczyzna, kilka dni później w Dolinie Cybiny znaleziono ciało zaginionego 56-latka, który odebrał sobie życie wieszając się na drzewie, na podobny krok zdecydował się także 44-latek, który targnął się na swoje życie w mieszkaniu. Była to siódma samobójcza śmierć odnotowana w 2017 r., a policjanci zaczęli mówić o problemie społecznym. W maju pisaliśmy także o tym, że honorowy obywatel naszego miasta – Aleksander Doba rzucił kolejne, trzecie już, wyzwanie wodom oceanu, poinformowaliśmy również, że Tomasz Tomaszewski z OSP Kobylnica został Strażakiem Roku Powiatu Poznańskiego, a OSP Swarzędz obchodziła jubileusz 110-lecia istnienia. W maju nie mogło też zabraknąć tradycyjnej imprezy biegowej, czyli 6. Biegu 10 km Szpot Swarzędz, który swój finał miał na otwartym po modernizacji stadionie miejskim, równie ważnym wydarzeniem było uroczyste zasadzenie – tuż za SP4 - Dębów Pamięci poświęconych swarzędzkim Katyńczykom.
Czerwiec:
W czerwcu żyliśmy przede wszystkim Dniami Swarzędza, a więc największą swarzędzką imprezą plenerową. Trzydniową, dodajmy, bo w ubiegłym roku po raz pierwszy miejscowa uczta muzyczna trwała tak długo. W tym samym czasie informowaliśmy także o paraliżu komunikacyjnym spowodowanym - tradycyjnie - poznańską imprezą triatlonową Challenge Poznań 2017, dzięki której przez jeden z weekendów nieprzejezdna była droga krajowa nr 92,  sporo miejsca w TS poświęciliśmy też tematyce „śmieciowej” i próbom wyjścia Spółdzielni Mieszkaniowej z ZM GOAP, odnotowaliśmy również, że swarzędzki Ośrodek Pomocy Społecznej doczekał się wreszcie nowej i wygodnej siedziby – w budynku przy ul. Poznańskiej, zajmowanym do niedawna przez jeden z banków.
Lipiec - sierpień:
W lipcu głośno zrobiło się o szwankującej swarzędzkiej poczcie i opóźnionych przesyłkach. A wszystko przez – jak wyjaśniała instytucja – brak listonoszów. Sporo miejsca w TS zajęła też kwestia budowy przez miasto kąpieliska nad jeziorem, które miałoby jednocześnie oczyszczać akwen, pojawiły się też doniesienia, że w naszej gminie powstanie hotel marki Hilton. Miałby on zostać wybudowany przez spółkę CLIP przy ul. Tabaki i służyć nie tylko podróżnym, ale i mieszkańcom. Latem na lokalną wokandę powróciła również tematyka „śmieciowa”, bo z przewodniczenia ZM GOAP zrezygnował burmistrz Marian Szkudlarek. Szef ratusza swoją decyzję tłumaczył m.in. tym, że o wynikach prowadzonego przez ZM GOAP przetargu na wywóz śmieci dowiedział się z mediów. W sierpniu poruszyliśmy też temat hałaśliwych samolotów Aeroklubu Poznańskiego, na którego działalność zaczęło narzekać coraz więcej mieszkańców, a także władze miasta. Zarzuciły one nawet pilotom, że ci latają niezgodnie z przepisami.
Wrzesień:
Końcówka lata to walka strażaków z nawałnicą, która przechodziła nad gminą. Zniszczenia były spore, a druhowie z jej skutkami mierzyli się przez kilka następnych dni. We wrześniu rozbrzmiał też pierwszy dzwonek w nowej oświatowej rzeczywistości – już bez gimnazjów, bo na mapie Swarzędza – decyzją rządu – przybyły nam w ich miejsce 4 podstawówki. Zmianie uległy też obwody poszczególnych szkół. Wraz z nowym rokiem szkolnym miasto oddało także do użytku porządnie rozbudowaną Szkołę Podstawową w Kobylnicy. Mniej więcej w tym samym czasie Aleksander Doba lądował we Francji, zwycięsko kończąc swoją trzecią wyprawę przez Atlantyk. Warto również odnotować, że we wrześniu doszło do katastrofy kolejowej niedaleko stacji PKP w Kobylnicy, gdzie pociąg Intercity zderzył się z drezyną. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Nie zabrakło też kolejnych utrudnień komunikacyjnych spowodowanych kolejną masową imprezą sportową organizowaną przez stolicę Wielkopolski. W tym samym czasie odbywał się także II Półmaraton Szpot Swarzędz.
Październik:
Znowu wiało w Swarzędzu. Tym razem za sprawą orkanu Ksawery, a strażacy odnotowali w tym czasie 43 interwencje. Po trwającej kilkanaście miesięcy modernizacji nastąpiło również długo oczekiwane przez swarzędzan otwarcie Centrum Handlowego ETC. W październiku 20. urodziny obchodził też swarzędzki oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. W Zalasewie głośno zrobiło się natomiast o młodym obcokrajowcu, który pytał uczniów o drogę do Poznania. Informacja ta zaczęła żyć własnym życiem i zrobiła się afera – na całą Polskę, dodajmy. Bo na forach społecznościowych w gościu z zagranicy zaczęto upatrywać pedofila. Policja po przeanalizowaniu zapisów wideo z autobusu wykluczyła by śniady mężczyzna miał wobec dzieciaków niecne zamiary, jednak niesmak pozostał. A prawdziwego pedofila, mieszkańca Swarzędza, policja zatrzymała mniej więcej w tym samym czasie w Poznaniu podczas policyjnej zasadzki. 40-latek umówił się tam z nastolatką.  W październiku Swarzędz po raz siódmy został „Sportową Gminą”, a wyróżnienie w kategorii „Pasjonat Sportowej Polski 2017” przyznano swarzędzkim sportowcom i animatorom kultury fizycznej: Danucie i Andrzejowi Kapturskim.
Listopad:
W listopadzie – decyzją Ministerstwa Finansów – zlikwidowano w Swarzędzu filię I Urzędu Skarbowego. Dla swarzędzan, którzy ostro skrytykowali ten ruch, m.in. na naszych łamach, oznacza to ogromne utrudnienia i uciążliwe dojazdy z dokumentami skarbowymi do Poznania. Miasto chce jednak doprowadzić do utworzenia w gminie tzw. punktu podawczego. Szeroko komentowana była także tragedia, do której doszło na drodze krajowej nr 92. BMW wiozące 8 młodych osób uderzyło, na wysokości zdemontowanej kładki dla pieszych, w barierki i spłonęło. Śmierć na miejscu poniósł 18-latek przewożony w bagażniku. 18-letni kierowca samochodu był pod wpływem alkoholu i nie posiadał prawa jazdy. W listopadzie zakończyła się też sprawa wspomnianego już „skoku stulecia”. Policja przy współpracy z ukraińskimi funkcjonariuszami zatrzymała ostatnią poszukiwaną w tej sprawie osobę i zarazem pomysłodawcę całej „swarzędzkiej” akcji.
Grudzień:
W grudniu okazało się, że miasto w 2018 r. będzie miało rekordowy – ponad 250-milionowy – budżet, a ul. Planetarna bezpieczniejsze, bo dodatkowo oświetlone przejście dla pieszych na wysokości szkoły. Swarzędz jako pierwsza miejscowość w kraju zdecydował się na wyposażenie „zebry” w specjalne, naziemne iluminacje dla dzieciaków zapatrzonych w telefony, a o pomyśle głośno zrobiło się również w ogólnopolskich mediach. A że zrobiło się również zimno i odpaliliśmy nasze piece, to i pytania o jakość powietrza powróciły. W grudniu oddano też do użytku pierwszy w naszej gminie węzeł przesiadkowy – w Kobylnicy. Ten w Swarzędzu gotowy będzie wiosną. Do obu w tym roku dojedziemy autobusami za darmo. Wszystkiego dobrego i oby za rok dane nam było pisać tylko o pozytywnych wydarzeniach.

Mn


Fot. M. Szymczak, archiwum TS

Skomentuj

Okladka-20-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły