niedziela, 17 grudzień 2017 20:44

Muzeum czeka na sprzęt

Wieża remizy doczekała się klinkierowej elewacji oraz stylowych okiennic i galeryjki. Wieża remizy doczekała się klinkierowej elewacji oraz stylowych okiennic i galeryjki.

Powoli dobiega końca trwająca od kilku miesięcy przebudowa remizy strażackiej na cele muzealne. Wkrótce w obiekcie pojawią się meble, gabloty i odpowiedni sprzęt multimedialny.

W przyszłym roku w związku z obchodami 380-lecia nadania Swarzędzowi praw miejskich uruchomione zostanie w naszej gminie Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, czyli po prostu muzeum regionalne. Od kilku miesięcy powstaje ono przy ul. Bramkowej 6 – w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się strażnica OSP Swarzędz. Dawna siedziba druhów doczekała się już nowej, częściowo klinkierowej elewacji, porządnych rozmiarów przeszklonych witryn, a klimatu wieży nadają stylowe okiennice. Co aktualnie dzieje się wewnątrz obiektu? - Zakończono już wszystkie zaplanowane roboty budowlane, do wykonania pozostały jeszcze drobne prace poprawkowe – relacjonuje Bartłomiej Majchrzak, kierownik Wydziału Inwestycji w swarzędzkim ratuszu. I jak dodaje, miasto w tej chwili rozpoczyna poszukiwania wykonawców, którzy w przeciągu kilku najbliższych miesięcy odpowiednio wyposażą swarzędzkie muzeum: - W tej chwili uruchomione są dwa postępowania przetargowe, związane z wyposażeniem obiektu w sprzęt multimedialny oraz – oddzielnie - meble – mówi szef Wydziału. W obiekcie pojawi się m.in. makieta miasta, interaktywna podłoga, stanowisko do wirtualnych spacerów, czy kontrolery komputerowe typu „leap motion”. Pod muzeum, przypomnijmy, przeznaczony został zarówno parter, jak i piętro strażnicy. Na dole budynku o powierzchni ok. 200 m2 zostanie zorganizowana tradycyjna ekspozycja z gablotami, góra natomiast (ok. 150 m2 powierzchni) będzie miała charakter multimedialny, znajdą się tam m.in. ekrany interaktywne i sala konferencyjno – filmowa. Pomieszczenia zostaną także podzielone tematycznie: w budynku utworzone zostaną części poświęcone stolarzom, narodowościom związanym ze Swarzędzem, planowana jest też część poświęcona znanym osobom, które tworzyły lub nadal tworzą historię tego miasta, a także część nawiązująca tematycznie do sportowców z terenu Swarzędza i okolic. Atrakcją obiektu będzie też jego wieża, którą będzie można dostać się na dach muzeum i stamtąd podziwiać panoramę starówki. Wszystko, jak się dowiedzieliśmy, ma być gotowe na wiosnę. Kustoszem Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki będzie Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Całość miałaby kosztować 2,7 mln zł., Swarzędz jednak zapłaci za przebudowę remizy tylko 400 tys. zł., bo resztę sfinansuje Unia Europejska.

mn

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Castorama
Okladka-28.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły