niedziela, 17 grudzień 2017 20:44

Muzeum czeka na sprzęt

Wieża remizy doczekała się klinkierowej elewacji oraz stylowych okiennic i galeryjki. Wieża remizy doczekała się klinkierowej elewacji oraz stylowych okiennic i galeryjki.

Powoli dobiega końca trwająca od kilku miesięcy przebudowa remizy strażackiej na cele muzealne. Wkrótce w obiekcie pojawią się meble, gabloty i odpowiedni sprzęt multimedialny.

W przyszłym roku w związku z obchodami 380-lecia nadania Swarzędzowi praw miejskich uruchomione zostanie w naszej gminie Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, czyli po prostu muzeum regionalne. Od kilku miesięcy powstaje ono przy ul. Bramkowej 6 – w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się strażnica OSP Swarzędz. Dawna siedziba druhów doczekała się już nowej, częściowo klinkierowej elewacji, porządnych rozmiarów przeszklonych witryn, a klimatu wieży nadają stylowe okiennice. Co aktualnie dzieje się wewnątrz obiektu? - Zakończono już wszystkie zaplanowane roboty budowlane, do wykonania pozostały jeszcze drobne prace poprawkowe – relacjonuje Bartłomiej Majchrzak, kierownik Wydziału Inwestycji w swarzędzkim ratuszu. I jak dodaje, miasto w tej chwili rozpoczyna poszukiwania wykonawców, którzy w przeciągu kilku najbliższych miesięcy odpowiednio wyposażą swarzędzkie muzeum: - W tej chwili uruchomione są dwa postępowania przetargowe, związane z wyposażeniem obiektu w sprzęt multimedialny oraz – oddzielnie - meble – mówi szef Wydziału. W obiekcie pojawi się m.in. makieta miasta, interaktywna podłoga, stanowisko do wirtualnych spacerów, czy kontrolery komputerowe typu „leap motion”. Pod muzeum, przypomnijmy, przeznaczony został zarówno parter, jak i piętro strażnicy. Na dole budynku o powierzchni ok. 200 m2 zostanie zorganizowana tradycyjna ekspozycja z gablotami, góra natomiast (ok. 150 m2 powierzchni) będzie miała charakter multimedialny, znajdą się tam m.in. ekrany interaktywne i sala konferencyjno – filmowa. Pomieszczenia zostaną także podzielone tematycznie: w budynku utworzone zostaną części poświęcone stolarzom, narodowościom związanym ze Swarzędzem, planowana jest też część poświęcona znanym osobom, które tworzyły lub nadal tworzą historię tego miasta, a także część nawiązująca tematycznie do sportowców z terenu Swarzędza i okolic. Atrakcją obiektu będzie też jego wieża, którą będzie można dostać się na dach muzeum i stamtąd podziwiać panoramę starówki. Wszystko, jak się dowiedzieliśmy, ma być gotowe na wiosnę. Kustoszem Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki będzie Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Całość miałaby kosztować 2,7 mln zł., Swarzędz jednak zapłaci za przebudowę remizy tylko 400 tys. zł., bo resztę sfinansuje Unia Europejska.

mn

Skomentuj

Okladka-2_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły