niedziela, 19 listopad 2017 13:02

Swarzędz zostanie bez skarbówki

Filia Urzędu Skarbowego funkcjonowała w tym budynku od kilkunastu lat. Filia Urzędu Skarbowego funkcjonowała w tym budynku od kilkunastu lat.

Koniec składania zeznań podatkowych w Urzędzie Skarbowym przy Dworcowej.  Pod koniec listopada br. swarzędzki oddział I Urzędu Skarbowego w Poznaniu  zostanie zlikwidowany i przeniesiony do stolicy Wielkopolski, do nowej siedziby przy ul. Dolna Wilda 80. Oznacza to ogromne utrudnienia dla swarzędzan i uciążliwe dojazdy z dokumentami skarbowymi do Poznania.

 

Tydzień temu w naszej gminie gruchnęła wieść o możliwości likwidacji swarzędzkiego oddziału I Urzędu Skarbowego w Poznaniu, który od kilkunastu lat - ku zadowoleniu mieszkańców - funkcjonuje w budynku przy ul. Dworcowej 7, zapewniając obsługę podatkową swarzędzanom oraz mieszkańcom gmin: Kostrzyn, Pobiedziska i Kleszczewo. W świetle pojawiających się informacji  swarzędzka „skarbówka” miałaby funkcjonować jeszcze tylko kilka tygodni a następnie przenieść się do nowej siedziby I Urzędu Skarbowego w Poznaniu przy ul. Dolna Wilda. Oznaczałoby to koniec składania PITów w budynku przy Dworcowej i uciążliwą podróż z dokumentami skarbowymi do stolicy Wielkopolski. Informacje te, niestety, potwierdza Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu.  - Przeniesienie obsługi podatników ze Swarzędza do Poznania jest związane z oddaniem do użytku Zespołu Jednostek Skarbowych (ZJS) przy ul. Dolna Wilda 80, gdzie znajdzie się nowa siedziba Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu. W ramach konsolidacji obsługi podatników z powiatu poznańskiego, do ZJS zostanie przeniesiona również obsługa podatników PUS Poznań świadczona do tej pory w budynkach przy ul. Chłapowskiego oraz ul. Zamenhoffa w Poznaniu. Uruchomienie obsługi w nowej siedzibie nastąpi z dniem 27 listopada br. – wyjaśnia  nam Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. I jak dodaje, zmiana siedziby Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu jest częścią działań inwestycyjnych mających na celu przede wszystkim maksymalne wykorzystanie powierzchni w istniejących lokalizacjach, będących w dyspozycji Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu i tym samym wygenerowanie oszczędności. - Zaplanowane działania, które dotyczą również Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda, Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto, Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce, Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu oraz Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, przyczynią się do uzyskania oszczędności finansowych w związku z rezygnacją z dotychczasowego najmu – podkreśla Małgorzata Spychała – Szuszczyńska. Jej zdaniem konsolidacja obsługi Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu w Zespole Jednostek Skarbowych umożliwi również kompleksową obsługę podatników z całego powiatu poznańskiego w jednej lokalizacji. Wydaje się więc, że sprawa likwidacji oddziału skarbówki w Swarzędzu jest już przesądzona, a cofnięcie decyzji niemożliwe. Zabiegał już o to wiele miesięcy temu gospodarz naszej gminy, występując dwukrotnie z prośbą o anulowanie tej decyzji i pozostawienie w Swarzędzu oddziału skarbówki. – Interweniowałem w tej sprawie dwukrotnie; najpierw w I kwartale br. wystosowałem pismo z apelem o pozostawienie filii w Swarzędzu, a gdy odpowiedź była – niestety - odmowna, razem z burmistrzami i wójtami gmin ościennych – w połowie roku – zorganizowałem spotkanie i wystosowaliśmy kolejne pismo, apelując  o pozostawienie chociaż małego punktu podawczego w Swarzędzu – podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek.  – Niestety, nasze interwencje nie przyniosły spodziewanego efektu. Swarzędzki oddział ma niebawem przestać istnieć, co oznacza spore utrudnienia dla mieszkańców – rozkłada ręce gospodarz gminy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, decyzje w całej sprawie zapadły na szczeblu centralnym.

kk

Skomentuj

Okladka-37_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły