piątek, 17 listopad 2017 09:32

Światła na pomoc kierowcom

Skrzyżowanie ul. Kórnickiej, Granicznej i Staniewskiego jest sporym wyzwaniem dla kierowców. Na początku przyszłego roku sytuację na tej krzyżówce unormuje inteligentna sygnalizacja świetlna. Skrzyżowanie ul. Kórnickiej, Granicznej i Staniewskiego jest sporym wyzwaniem dla kierowców. Na początku przyszłego roku sytuację na tej krzyżówce unormuje inteligentna sygnalizacja świetlna.

Za kilka miesięcy ruchem na skrzyżowaniu ul. Kórnickiej, Granicznej i Staniewskiego pokieruje sygnalizacja świetlna. To jedna z najbardziej niebezpiecznych krzyżówek w naszej gminie.

 

Od wielu lat wyjazd z podporządkowanej ul. Granicznej na ul. Kórnicką nastręcza właścicielom czterech kółek sporo kłopotów: nie dość, że ze względu na ciasną zabudowę ograniczona jest w tym miejscu widoczność, to włączanie się do ruchu utrudnia też natężenie aut na samej Kórnickiej, która jest drogą o ponadlokalnym charakterze. Kłopotów z wyjazdem przybyło także wraz z oddaniem do użytku w 2015 r. zmodernizowanej przez miasto ul. Staniewskiego, która z miejsca stała się komunikacyjnym łącznikiem ul. Kórnickiej z inną mocno obciążoną trasą - ul. Średzką, zwiększając jednocześnie kolizyjność całego skrzyżowania i tym samym obniżając bezpieczeństwo wszystkich jego użytkowników. Za kilka miesięcy sytuacja komunikacyjna na tej niebezpiecznej krzyżówce ulegnie jednak poprawie, bo miasto ogłosiło przetarg na montaż w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Urządzenia, które pojawią się na skrzyżowaniu miałyby być sterowane automatycznie: cykle świateł będą samodzielnie dostosowywały się do panującego w danej chwili natężenia ruchu, co dodatkowo ma skutecznie przeciwdziałać tworzeniu się korków w tym miejscu. - Szukaliśmy najbardziej optymalnego rozwiązania, które rozładowałoby napiętą sytuację komunikacyjną w tym rejonie i liczymy, że tak pomyślana sygnalizacja nam to zagwarantuje – ocenia wiceburmistrz Grzegorz Taterka. Światła na krzyżówce miałyby zacząć działać pod koniec lutego, najpóźniej w marcu przyszłego roku. Co ciekawe, to już trzeci – w przeciągu kilku ostatnich miesięcy - przetarg na wykonawcę sygnalizacji przy ul. Kórnickiej, Granicznej i Staniewskiego: - Podczas pierwszego przetargu zaoferowane przez firmy kwoty przekraczały budżet miasta przewidziany na to zadanie, z kolei do drugiego przetargu nie zgłosiła się żadna firma. Teraz wydłużyliśmy czas realizacji inwestycji oraz przygotowaliśmy odpowiednią pulę pieniędzy i mamy nadzieję, że do lutego sygnalizacja powstanie w tym miejscu, bo jest bardzo potrzebna – dodaje zastępca gospodarza miasta. Na razie nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztował montaż świateł na skrzyżowaniu, wiadomo za to, że część kosztów związanych z tą inwestycją pokryje Starostwo Powiatowe, które – jako zarządca ul. Kórnickiej – przygotowało na ten cel 75 tys. zł.

mn

Skomentuj

Okladka-37_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły