niedziela, 17 wrzesień 2017 21:21

Kładka do demontażu

Tak kładka wygląda dzisiaj... Tak kładka wygląda dzisiaj...

W połowie września rozpocznie się demontaż wysłużonej kładki przy ul. Kórnickiej. Ratusz zapowiada utrudnienia w ruchu w tej części drogi krajowej, bo na czas rozbiórki jezdnia zostanie zwężona.

 

Od wielu lat stan techniczny kładki dla pieszych biegnącej nad drogą krajową jest katastrofalny. I chociaż ciąg komunikacyjny nie należy do szczególnie uczęszczanych, to jednak dziennie korzysta z niego przynajmniej kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku zapadła decyzja o wzniesieniu w tym miejscu nowej konstrukcji – nie tylko ze schodami, ale również z przestronnymi windami dla rowerów i wózków, natomiast w ubiegłym miesiącu miasto rozstrzygnęło przetarg na wykonawcę tej inwestycji. Wygrała go firma Strabag z Pruszkowa, która podjęła się wybudowania nowej kładki za ok. 4,3 mln zł. W połowie września – jak podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej poinformował burmistrz Marian Szkudlarek – rozpocznie się rozbiórka istniejącego obiektu: - Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, firma wystąpiła też do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zajęcie pasa drogowego. Na jezdni zatem będą występowały zwężenia. Kierowcy będą musieli znaleźć sobie alternatywne trasy, ci którzy nie muszą jechać do skrzyżowania z ul. Polną powinni zjechać z drogi krajowej wcześniej – zaapelował gospodarz miasta.

oic2… a tak ma wyglądać w przyszłym roku. Zardzewiałą konstrukcję zastąpi jednoprzęsłowy obiekt z podporami żelbetowymi, pełniącymi jednocześnie funkcje obudowy częściowo przeszklonych szybów windowych.

Prace demontażowe mają potrwać do końca roku, w przyszłym z kolei rozpocznie się instalowanie nowej konstrukcji: - Myślę, że w maju będziemy mogli korzystać z nowej kładki – dodał burmistrz, zapowiadając także, że na nowej kładce nie pojawią się podjazdy np. dla jednośladów: - Kąty nachylenia są takie, że chcąc wybudować podjazdy musielibyśmy zająć pół ulicy Kórnickiej i wjazd do przedszkola. Dlatego w projekcie znalazły się duże windy, przystosowane do przewozu rowerów i wózków, a inwestycja za zgodą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie realizowana w pasie drogowym drogi krajowej. Uważam jednak, że rozwiązania techniczne, które zostały przyjęte zadowolą mieszkańców i należy poczekać do jej wykonania – podkreślił M. Szkudlarek. W ramach całego przedsięwzięcia, przypomnijmy, zardzewiałą konstrukcję zastąpi jednoprzęsłowy obiekt z podporami żelbetowymi, pełniącymi jednocześnie funkcje obudowy częściowo przeszklonych szybów windowych. Tuż obok nich planuje się wybudowanie żelbetowych schodów dla pieszych. Kładka zostanie natomiast utrzymana w szarej kolorystyce i „ocieplona” elementami drewnianymi, co ma nawiązywać do tradycji przemysłowej miasta. Cała konstrukcja zostanie też odpowiednio oświetlona - oprawy oświetleniowe osadzone zostaną w pochwycie balustrady, dodatkowe punkty świetlne pojawią się również u podstawy szybów windowych i w bliskiej odległości od pomostu nad samą krajówką. Na jego wybudowanie wykonawca ma 230 dni, licząc od momentu rozpoczęcia prac demontażowych.

mn

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Castorama
okladka-24-2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły