poniedziałek, 21 sierpień 2017 19:59

Przebudowa „wylotówki” na start

Prace drogowe związane z przebudową trasy między Zalasewem a Kleszczewem mają się rozpocząć we wrześniu. Potrwają do sierpnia przyszłego roku. Prace drogowe związane z przebudową trasy między Zalasewem a Kleszczewem mają się rozpocząć we wrześniu. Potrwają do sierpnia przyszłego roku.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na przebudowę drogi powiatowej łączącej węzeł Kleszczewo na drodze ekspresowej S5 z Zalasewem. W ramach tej inwestycji wysłużona trasa doczeka się nie tylko nowej nawierzchni - powstaną też nowe skrzyżowania, ronda, ścieżki rowerowe, chodniki i przystanki autobusowe.

 

Trasa ta jest nie tylko jednym z najważniejszych połączeń naszego miasta z Kleszczewem, pełni jednocześnie istotną funkcję w lokalnej sieci powiązań drogowych z Poznaniem, stanowiąc  połączenie z drogami: ekspresową S5 i – pośrednio – przebiegającą przez Swarzędz krajową „dziewięćdziesiątką dwójką”. Ma ona również znaczenie w kontekście obserwowanego od kilku lat wzrostu liczby mieszkańców w okolicy i tym samym narastającego strumienia aut w kierunku stolicy Wielkopolski. – To istotna trasa, choćby ze względu na prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i dostęp do S5 – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański, dodając że przebudowa drogi pozytywnie wpłynie na komunikację drogową w całym regionie: – Poprawi się dostępność aglomeracji poznańskiej, wzrośnie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, skróci się czas przejazdu – podkreśla gospodarz powiatu. Przypomnijmy, że pod koniec października ubiegłego roku powiat zaczął ubiegać się o środki pochodzące z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na gruntowną przebudowę drogi, a wiosną zgłoszona inwestycja została dofinansowana ponad 16 milionami złotych. Teraz, jak przed kilkoma dniami poinformowało Starostwo Powiatowe, ogłoszono przetarg na przebudowę drogi. W ramach zaplanowanych robót 7-kilometrowy odcinek tej trasy od tzw. węzła Kleszczewo przez Gowarzewo do skrzyżowania z ul. Olszynową w Zalasewie doczeka się nowej, szerokiej na 7 metrów nawierzchni wraz z odwodnieniem, chodników na całej długości, prawie 6 km ścieżek rowerowych, 11 zatok autobusowych, bezpiecznych przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów na tzw. azylach, skanalizowanego skrzyżowania (przy ul. Starowiejskiej w Gowarzewie), nowe skrzyżowania w ramach tej inwestycji powstaną też w Kruszewni (przy ul. Świerkowej, Czarnoleskiej oraz Olszynowej i Francuskiej), natomiast w Gowarzewie planuje się wzniesienie rond: na skrzyżowaniu ul. Tuleckiej z drogą powiatową 2429P oraz na krzyżówce tej powiatówki z ul. Siekierecką i Trzecką, co – jak informuje Starostwo Powiatowe – ma dodatkowo wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa użytkowników tej trasy. Cała inwestycja miałaby z kolei poprawić warunki przejazdu zarówno dla użytkowników w ruchu lokalnym (międzygminnym dla Swarzędza, Kleszczewa i Kostrzyna), jak i tranzytowym we wschodniej części powiatu poznańskiego. Odnotujmy, że wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na ok. 22 mln zł, z czego 16.156.549 zł. to wspomniane dofinansowanie. Kwotę 5,5 mln zł na modernizację drogi wyłoży natomiast powiat. - Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu we wrześniu planuje podpisać umowę z wykonawcą. Po jej podpisaniu wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy, a prace drogowe powinny się zakończyć w sierpniu przyszłego roku – poinformowało Starostwo Powiatowe. Warto też przypomnieć, że z inwestycją powiatu wiąże się także jedno z ważniejszych przedsięwzięć drogowych zaplanowanych przez swarzędzki ratusz na najbliższe lata: budowa południowo-wschodniej obwodnicy miasta.

mn

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Castorama
Okladka-26-2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły