poniedziałek, 12 czerwiec 2017 08:08

Nawałnica nad Swarzędzem

Nawałnica nad Swarzędzem Fot. OSP Swarzędz, OSP Kobylnica

Zalane ulice, podtopione piwnice i posesje oraz przerwy w dostawie prądu to bilans półgodzinnej nawałnicy, która w miniony wtorek wieczorem przeszła nad naszą Gminą. Strażacy ze Swarzędza i Kobylnicy przez wiele godzin walczyli ze skutkami intensywnych opadów deszczu i gwałtownej wichury.

Miniony wtorek był bardzo pracowitym dniem dla swarzędzkich i kobylnickich strażaków. Przed godziną 21.00 pojawiła się nad naszym miastem burza z gwałtownymi opadami deszczu, które spowodowały, że strażacy mieli wiele zgłoszeń i niemal co chwilę wyjeżdżali by interweniować w różnych punktach gminy. – W sumie odnotowaliśmy osiem zgłoszeń, które wpłynęły do nas po wtorkowej nawałnicy. W działaniach ratowniczych, które trwały do godziny drugiej w nocy udział brały trzy zastępy z Kobylnicy – wyjaśnia Tomasz Tomaszewski, naczelnik OSP Kobylnica. Strażacy z Kobylnicy działali w Swarzędzu, Gruszczynie i Poznaniu. - Głównie działania strażaków polegały na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i budynków mieszkalnych oraz ciągów komunikacyjnych. Jedno zdarzenie dotyczyło pożaru stacji transformatorowej, która została zalana przez wodę, w wyniku czego doszło do zwarcia i pożaru – dodaje Tomaszewski. Przed północą strażacy z Kobylnicy zostali wezwani też do Gruszczyna, gdzie brak prądu spowodował konieczność zasilenia agregatem prądotwórczym aparatury medycznej u chorej osoby. Strażacy ze Swarzędza interweniowali głównie w centrum miasta, gdzie zalanych zostało kilka ulic. Ulica Polna przypominała potok. – Silne opady deszczu spowodowany zalanie  trzech posesji przy ul. Wrzesińskiej, skąd strażacy wypompowywali wodę – wyjaśnia Kamil Adamski z OSP Swarzędz. Swarzędzcy druhowie zostali też wezwani na ul. Skrytą, Polną i Jasińską, gdzie podtopionych zostało siedem posesji. – Strażacy wrócili do bazy na Dworcową około drugiej w nocy. – dodaje Adamski. Na szczęście – mimo silnych podmuchów wiatru - nie odnotowano wiatrołomów.

kk

Fot. OSP Swarzędz, OSP Kobylnica

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Castorama
Okladka-23-2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły