sobota, 08 kwiecień 2017 11:06

W Swarzędzu bezpieczniej?

Przestępczość samochodowa nadal jest zmorą Swarzędza, bo sprawców kradzieży aut trudno jest ustalić, samych kradzieży jest jednak mniej niż w roku 2015 – wynika z podsumowania ubiegłorocznych statystyk, które przygotowali swarzędzcy policjanci. Jak wyliczają stróże prawa, w 2016 r. z terenu miasta i gminy skradziono 38 pojazdów. To o 10 mniej niż w roku 2015.

Komisariat jak komenda

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy statystyki policyjne za ubiegły rok. A ten – jak przekonywał podkomisarz Eugeniusz Sierański, komendant miejscowego komisariatu, przedstawiając prezentację dotyczącą bezpieczeństwa na terenie gminy – do łatwych nie należał. Powód? Dysproporcja między ilością obowiązków a stanem kadrowym jednostki: - Jeżeli chodzi o liczbę obsługiwanych mieszkańców jesteśmy na poziomie dobrego powiatu w Wielkopolsce. Niestety, do standardów powiatowych nie jest dostosowany stan etatowy naszego komisariatu – wyjaśnił szef funkcjonariuszy. Do jego dyspozycji w 2016 r. faktycznie było 56 funkcjonariuszy, choć kadrowo KP Swarzędz liczy 67 policyjnych etatów, obsługujących Swarzędz i – dołączone do miejscowego komisariatu w połowie 2015 r. - Kleszczewo. To łącznie ponad 56 tys. mieszkańców  na obszarze blisko 180km2, zatem spora liczba potencjalnych zdarzeń. Swarzędzcy stróże prawa w ubiegłym roku jednak lepiej sobie radzili ze ściganiem ich sprawców niż rok wcześniej, bo wykrywalność ogólna na terenie naszej gminy wyniosła w 2016 r. 51,9%, co oznacza, że policjanci wyjaśniali częściej niż co drugą sprawę, która trafiła na komisariat (w 2015 r. wskaźnik ten wyniósł 51,7%). To wynik na poziomie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu obejmującej wszystkie jednostki w powiecie poznańskim i o kilka punktów procentowych lepszy niż porównywalnego kadrowo ze Swarzędzem komisariatu w Tarnowie Podgórnym.

Przestępczość w dół

Samych zdarzeń funkcjonariusze odnotowali w ubiegłym roku o 10 więcej niż rok wcześniej – wszczęto łącznie 826 tzw. postępowań przygotowawczych, jednak jak podkreślał komendant Sierański, należy pamiętać, że 2016 r. w całości został przepracowany w połączeniu z Kleszczewem, zatem procentowo w porównaniu do roku 2015, gdy Kleszczewo było obsługiwane tylko przez pół roku przestępczość na terenie miasta i gminy zmniejszyła się. Świadczą o tym także statystyki dotyczące postępowań w sprawach kryminalnych. W ubiegłym roku wszczęto 618 takich postępowań, czyli o 2 mniej niż w 2015 r. Podobnie było na terenie całego powiatu, w którym wszczęto łącznie 18962 postępowań, o 2328 mniej niż rok wcześniej. Z kolei wykrywalność w sprawach kryminalnych na terenie Swarzędza i gminy policjanci oszacowali na poziomie 44,7 % - czyli o 1% więcej niż w roku 2015. Poprawiły się również statystyki dotyczące wykrywalności w sprawach kradzieży, kradzieży z włamaniem, rozbojów, bójek i pobić, czy uszkodzenia ciała i mienia. W ubiegłym roku swarzędzcy policjanci prowadzili 345 takich spraw (o 6 mniej niż rok wcześniej), notując wykrywalność na poziomie 27,1% (o 7,7% wyższą niż w 2015 r.). Mniej odnotowano także kradzieży (wszczęto 193 sprawy, o jedną mniej niż rok wcześniej, notując wykrywalność na poziomie 21%) kradzieży rozbójniczych (1 taka sprawa, rok wcześniej odnotowano 4, wykrywalność na poziomie 66,7%), a także uszkodzenia rzeczy (65 wszczętych spraw, o 4 mniej niż w 2015 r., wykrywalność na poziomie 17,5%).

Złapano tylko kilku złodziei

Lepiej niż rok temu wypadają także statystyki dotyczące kradzieży samochodów: łącznie z terenu naszej gminy skradziono w minionym roku 38 pojazdów, czyli o 10 mniej niż rok wcześniej. Niestety, wykrywalność tego typu przestępstw nadal pozostawia wiele do życzenia, bo kształtuje się na niskim poziomie 5,1% (chociaż w stosunku do roku 2015 odnotowano wzrost wykrywalności o 5,1%), co oznacza, że policjantom udało się ustalić sprawców raptem kilku kradzieży pojazdów: - Jest to niezadowalająca nas wykrywalność, ale jeśli spojrzymy na całą komendę miejską jest to bolączka całego powiatu. To, co osiągamy to przede wszystkim to, że tych samochodów w naszym mieście, jak i całym powiecie kradnie się jednak coraz mniej – skomentował szef swarzędzkich policjantów. Potwierdzają to także statystyki Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Z ulic stolicy Wielkopolski w zeszłym roku zniknęło 636 pojazdów, o 86 mniej niż rok wcześniej. Najczęściej – jak wynika z naszych informacji - łupem złodziei padają niezmiennie auta marki Volkswagen, Citroen, Peugeot i Renault, czyli dokładnie tych samych producentów co przed rokiem.

Więcej godzin na ulicach

Co jednak może niepokoić to to, że w ubiegłym roku odnotowano więcej zdarzeń i wypadków na swarzędzkich drogach – łącznie 532, w których 48 osób zostało rannych (dla porównania rok wcześniej doszło do 505 takich zdarzeń, w których rany odniosły 33 osoby, a 1 zginęła). Policjanci odnotowali w 2016 r. także zwiększoną liczbę kradzieży z włamaniem - 69 wszczętych spraw, o 5 więcej niż w 2015 r. (wykrywalność na poziomie 35,6%), prowadzili też 100 spraw dotyczących poszukiwań osób (17 udało się odnaleźć), natomiast 137 osób zatrzymali na tzw. gorącym uczynku. Co jednak ważne, w Swarzędzu i gminie pojawia się coraz więcej patroli: w 2016 r. miejscowy komisariat skierował na ulice miasta łącznie 2652 8-godzinne służby patrolowe i 1858 służb dzielnicowych – to odpowiednio o ponad 600 i ponad 300 służb więcej niż rok wcześniej.

MN

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Okladka-19_2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły