piątek, 17 marzec 2017 20:51

Nowe autobusy, nowe ulgi?

4 nowe autobusy będą najprawdopodobniej kursowały na liniach obsługujących węzły przesiadkowe, które powstaną przy dworcach kolejowych w Kobylnicy i Swarzędzu. 4 nowe autobusy będą najprawdopodobniej kursowały na liniach obsługujących węzły przesiadkowe, które powstaną przy dworcach kolejowych w Kobylnicy i Swarzędzu.

Jeszcze w tym roku miasto zakupi cztery nowe autobusy. W przyszłym, niewykluczone, na ulicach gminy pojawią się kolejne. To jednak nie jedyne zmiany w swarzędzkiej komunikacji, bo ratusz rozważa dodatkowo wprowadzenie darmowych przejazdów dla kolejnych grup pasażerów, a także bezpłatny dowóz osób do mających powstać w Swarzędzu i Kobylnicy węzłów przesiadkowych.

Zmniejszamy emisję
Jak już informowaliśmy, od końca ubiegłego roku miasto stara się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych projektu inwestycyjnego o nazwie „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie gminy Swarzędz”. Jego głównym założeniem jest zachęcenie swarzędzan do korzystania z innych niż samochód środków transportu. Dlatego też w ramach tego przedsięwzięcia planuje się budowę dwóch węzłów przesiadkowych – w Swarzędzu i Kobylnicy, gdzie kierowcy mogliby parkować swoje samochody i przesiadać się na pociąg oraz zakup 4 niskopodłogowych autobusów o tzw. napędzie hybrydowym. - Jesteśmy w trakcie przetargu na budowę ul. Dworcowej w Kobylnicy wraz z infrastrukturą, która jest integralną częścią węzła przesiadkowego – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. Pod koniec lutego ratusz ogłosił także przetarg na dostawę autobusów i jak wynika z pojawiających się informacji – nowoczesne pojazdy zostaną przekazane do eksploatacji jeszcze w tym roku: - W trosce o jakość środowiska Burmistrz zdecydował, że kupione zostaną autobusy z napędem hybrydowym, które charakteryzują się ok. 40% redukcją zużycia paliwa w stosunku do tradycyjnego diesla spełniającego normę emisji spalin Euro6 (przy założeniu jazdy w trudnych warunkach miejskich). Ponadto autobusy będą posiadać bogate wyposażenie, zarówno takie, które ułatwi i uatrakcyjni podróż (wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzacja), jak również pozwalające na sprawne zarządzanie komunikacją miejską (system GPS, bramki liczące pasażerów, zaawansowany komputer pokładowy). Autobusy powinny zostać przekazane do eksploatacji jeszcze w bieżącym roku i zostaną skierowane na linie od 01.01.2018 r. - wyjaśnia z kolei Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim magistracie. - Autobusy, na które ogłoszony został przetarg mają służyć zwiększeniu atrakcyjności węzłów przesiadkowych zlokalizowanych w Swarzędzu oraz Kobylnicy, co oznacza, że będą obsługiwały linie autobusowe, które pozwolą na połączenie transportu kolejowego z autobusowym. Wybudowanie węzłów przesiadkowych spowoduje również modyfikacje przebiegu niektórych linii autobusowych - dodaje szef Wydziału. Będą to pierwsze tego typu pojazdy z całego pakietu, bo docelowo do Swarzędza ma trafić ich kilkanaście. Możliwe, że w drugiej połowie roku miasto ogłosi przetarg na zakup kolejnych autobusów.
Swarzędz nie zrezygnuje z ulg
Unowocześnianie taboru swarzędzkiej komunikacji autobusowej nie będzie jednak jedynym udogodnieniem dla swarzędzkich pasażerów. Rozważane jest bowiem rozszerzenie darmowych przejazdów o kolejne grupy osób korzystające z tego środka transportu. Mają one obowiązywać nawet w przypadku integracji komunikacji ze stolicą Wielkopolski. Rozmowy w tej sprawie, przypomnijmy, władze Swarzędza prowadzą od wielu lat: - Intensywnie nad tym myślimy i robimy analizy, temat darmowej komunikacji w Swarzędzu nie jest jeszcze zamknięty. W tej chwili skupiamy się jednak na integracji z Poznaniem. Zarówno Poznaniowi, jak i nam zależy na tego typu współpracy, ale niestety – jest kilka warunków do spełnienia: po pierwsze - Poznań musi uwzględnić nasze ulgi, po drugie – stolica Wielkopolski ma inny podział na strefy, po trzecie - wzrosną też koszty administracyjne. My jednak z naszych ulg nie zrezygnujemy, mało tego – chcemy je dalej rozszerzać – deklaruje burmistrz Marian Szkudlarek. Przypomnijmy, że na początku 2016 r. miasto wprowadziło darmowe przejazdy dla seniorów 65+ i opiekunów w rodzinach wielodzietnych, a od początku tego roku objęło nimi też uczniów oraz studentów. Dla dwóch ostatnich grup od grudnia do dnia dzisiejszego wydanych zostało łącznie – jak wyliczył Wydział Nadzoru Właścicielskiego i Transportu Urzędu Miasta i Gminy - 6675 zaświadczeń uprawniających do 100-procentowej ulgi w swarzędzkich autobusach, w tym: 1122 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz podstawowych i gimnazjalnych innych niż prowadzone przez gminę Swarzędz, 5010 dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez gminę Swarzędz i 543 dla studentów.
Do węzłów za darmo?
Niewykluczone jednak, że darmowe przejazdy obejmą dodatkowo osoby, które zdecydują się korzystać z mających powstać w ramach całego projektu węzłów przesiadkowych. - Duże przemodelowanie komunikacji będzie miało miejsce w roku 2018, kiedy będą funkcjonowały węzły przesiadkowe w Swarzędzu i Kobylnicy. Moim zamierzeniem jest, żeby do tych węzłów dowozić pasażerów za darmo, chcemy żeby ludzie przemieszczali się koleją, a nie samochodami. Linie autobusowe w tych kierunkach byłyby darmowe – mówi burmistrz. Warto odnotować, że dofinansowanie na zakup autobusów ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a stosowne dokumenty w tej sprawie miasto złożyło jesienią ubiegłego roku w Urzędzie Marszałkowskim. Kwoty są niemałe, bo całe to zadanie ma kosztować 13 mln zł., przy blisko 10-milionowym dofinansowaniu. Co jednak ważne, jeśli Swarzędz pozyska te pieniądze, więcej przeznaczy też na inne inwestycje: - Ciągle jesteśmy w trakcie konkursu na dofinansowanie. W momencie kiedy podpiszemy umowę z Urzędem Marszałkowskim to pieniądze przeznaczymy na kolejne zadania. Planujemy w tym roku przeznaczyć na inwestycje nie 46 mln zł jak było zapisane w uchwale budżetowej, a ok. 70 mln zł. Pierwsza duża zmiana w budżecie przeprowadzona zostanie podczas sesji w dniu 28 marca. Na sesji tej planujemy wprowadzić ok. 12mln zł wolnych środków po dokonaniu bilansu roku 2016 – zapowiada gospodarz miasta. W tegorocznym budżecie Swarzędza na zakup autobusów przewidziano 6,3 mln złotych.

mn

Gmina ogłosiła przetarg na zakup czterech niskopodłogowym, hybrydowym autobusów. Będą posiadać bogate wyposażenie, zarówno takie, które ułatwi i uatrakcyjni podróż (wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, system audio-video, klimatyzacja), jak również pozwalające na sprawne zarządzanie komunikacją miejską (system GPS, bramki liczące pasażerów, zaawansowany komputer pokładowy).

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
unnamed.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły