wtorek, 07 luty 2017 19:03

Grypa atakuje Swarzędz!

Tłumy ludzi w przychodniach, kolejki w aptekach oraz zajęte linie telefoniczne rejestratorek medycznych – tak niemal co roku wygląda sezon grypowy na przełomie stycznia i lutego. Tym razem sytuacja jest jednak wyjątkowo niepokojąca – liczba chorych rośnie na potęgę. Nie inaczej jest również w Swarzędzu.

Wielkopolska należy do jednego z województw, w których wzrost zachorowań na grypę jest największy. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że w pierwszych czterech tygodniach stycznia jej objawy zdiagnozowano u prawie 60 tys. osób – jest to wynik niemal o 13 tys. większy niż w całym pierwszym miesiącu 2016 roku.
A liczba chorych nadal rośnie.

Grypa w Wielkopolsce, a co ze Swarzędzem?
- Rzeczywiście od ok. tygodnia obserwujemy wzrost zachorowań na schorzenia infekcyjne - głównie górnych dróg oddechowych. Mamy do czynienia zarówno z lekką chorobą przeziębieniową, jak i z coraz częstszymi przypadkami grypy – opowiada Klaudiusz Ziomek, kierownik Centrum Medycznego Certus w Swarzędzu. Dodajmy, że wielu swarzędzan zachorowało w ostatnich dniach także na odmianę tzw. grypy jelitowej, która objawia się wymiotami, biegunką, gorączką i silnym osłabieniem. Jest bardzo zaraźliwa i przez feriami „dziesiątkowała” niektóre swarzędzkie szkoły, powodując znaczny wzrost absencji, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.
Brakuje numerków w przychodniach
Wzrost liczby chorych generuje rzecz jasna kolejki w przychodniach oraz wydłużony czas oczekiwania na wizytę. W Zespole Przychodni Lekarza Rodzinnego Diagter w związku ze sporym napływem pacjentów wstrzymane zostały zapisy. Rejestrować można się jedynie w dniu wizyty – od godziny 7.30 osobiście, bądź od 8.00 – telefonicznie. Numerki jednak rozchodzą się błyskawicznie, więc odpowiednio wczesne zgłoszenie może warunkować przyjęcie w danym dniu. Pracownicy przychodni nie są bowiem w stanie zagwarantować, że wszyscy chorzy zostaną zarejestrowani – decyduje bowiem kolejność zgłoszeń. Na trudną sytuację wpływ mają również niedobory personalne w placówkach. W Przychodni Lekarza Rodzinnego nr 1 przy ul. Piaski 8 brakuje na przykład dwóch lekarzy – jeden jest na urlopie, drugi natomiast sam walczy z chorobą. Z podobnym oblężeniem pacjentów zmaga się także swarzędzkie Centrum Medyczne Certus. - Pomimo zwiększania obsady w gabinetach pediatrycznych i internistycznych coraz większe ilości napływających chorych mogą spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę, ale na pewno każdy chory zostanie przyjęty – deklaruje Klaudiusz Ziomek. Rejestracja w Certusie odbywa się osobiście, telefonicznie a także drogą elektroniczną. Pacjenci mogą zapisać się na dowolnie wybrany termin w godzinach działania placówki, czyli między 8.00 a 18.00. Oczywiste jednak, że w okresach wzmożonej zachorowalności możliwość wyboru daty wizyty jest dość ograniczona i niekoniecznie przypadać musi na dzień rejestracji.

Tłumy na pomocy doraźnej
Pacjenci, którym nie uda się dostać do lekarzy w ciągu dnia skorzystać mogą z pomocy doraźnej. W naszej gminie świadczy ją swarzędzka przychodnia Multi-Medic. Można się do niej zgłaszać od godziny 18.00 do 8.00 dnia następnego, a także całodobowo w soboty, niedziele i święta. Rejestracja odbywa się po przybyciu pacjenta do placówki, co w wielu przypadkach również łączy się ze sporym czasem oczekiwania. Lekarze zalecają więc, aby korzystać z niej jedynie w nadzwyczajnych przypadkach.
- Jako lekarz pragnąłbym zaapelować, aby osoby bez gorączki, z lekkim kaszlem czy katarem utrzymującym się 2-3 dni, rozważyły wizytę u swojego lekarza rodzinnego bądź pediatry
w późniejszym terminie a spróbowały leczyć się lekami dostępnymi bez recepty zaproponowanymi przez np. farmaceutę. Wielce prawdopodobne bowiem, że w tym samym czasie przebywają na terenie placówki chorzy z mocno zakaźnymi grypami i istnieje duże ryzyko niepotrzebnego przeniesienia dużo cięższej jednostki chorobowej. W najbliższych 2-3 tygodniach zalecałbym więc wizyty w przychodni tylko i wyłącznie w przypadkach niezbędnych, koniecznych i nie wymagających zwłoki – tłumaczy kierownik Centrum Medycznego Certus.

Nie lekceważmy objawów!
Nie oznacza to jednak, że lekarze odradzają wizytę w przychodniach. Wbrew pozorom objawów grypy nie należy lekceważyć. Może ona bowiem prowadzić do groźnych powikłań tj. zapalenie płuc, mięśnia sercowego czy opon mózgowych, a w skrajnych przypadkach – nawet do zgonu. W przypadku wysokiej gorączki, bólu mięśni i głowy, dreszczy oraz objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, katar, ból gardła) wizyta u lekarza jest wręcz konieczna.
Specjaliści zalecają natomiast chwilowe wstrzymanie się z odbiorem recept czy też przełożenie planowanych badań profilaktycznych na termin bardziej dogodny. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie on nastąpi, bowiem w zależności od roku, szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce między styczniem a marcem. Niełatwo więc ocenić, czy najgorszy moment mamy już za sobą, czy też apogeum choroby dopiero przed nami. - Trudno przewidzieć jak sytuacja będzie się rozwijała. Uważam jednak, że rozpoczynające się właśnie ferie zimowe jak i spodziewane w najbliższych dniach ocieplenie powinno poprawić sytuację epidemiologiczną – podsumowuje Klaudiusz Ziomek.

Oblężone swarzędzkie apteki
Wzmożony ruch przeżywają także swarzędzkie apteki. Niemal we wszystkich aptekach odnotowano znaczący wzrost klientów. Po medykamenty na infekcje przychodzi coraz więcej chorujących mieszkańców. Nierzadko szukają pomocy u farmaceutów, prosząc o tabletki na ból gardła, katar, syropy na kaszel. Coraz większa liczba pacjentów zaopatruje się w leki przeciwwirusowe oraz stymulujące układ odpornościowy. Zdarza się, że popularne leki rozchodzą się niemal jak cieple bułeczki.

Ważna profilaktyka
Należy także pamiętać, że na sytuację chorobową - niekoniecznie w skali kraju, ale na pewno najbliższego otoczenia – znaczący wpływ również ma profilaktyka. Chcąc bowiem uniknąć zachorowania na grypę zwrócić trzeba szczególną uwagę na codzienne czynności tj. częste mycie rąk czy zakrywanie ust i nosa w trakcie kichania i kaszlu. Lekarze zalecają również ograniczenie kontaktu z osobami chorymi oraz unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Jest szansa, że wówczas nie złapiemy podstępnego wirusa i bez grypy dotrwamy do wiosny.
Natalia Krawczyk

Doraźnie na Cieszkowskiego
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00, w soboty, niedziele i święta przez całą dobę można skorzystać z usług lekarza i pielęgniarki na tzw. pomocy doraźnej, która mieści się w Przychodni Lekarskiej MULTI-MEDIC w Swarzędzu ul. Cieszkowskiego 100/102 tel. 61 8174 671 begin_of_the_skype_highlightingend_of_the_skype_highlighting. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna świadczona będzie dla mieszkańców miast i gmin: Swarzędz, Pobiedziska, Kostrzyn i Kleszczewo.

Atakuje nas grypa czy przeziębienie? Jak rozpoznać?

- Gorączka
W przypadku grypy jest to podstawowy objaw. Tak naprawdę można stwierdzić, że „nie ma grypy bez gorączki”. Temperatura ciała jest bardzo wysoka i waha się w granicach 38-41 stopni Celsjusza. Towarzyszą jej zwykle silne dreszcze oraz obfite pocenie się. W przypadku przeziębienia gorączka nie zawsze musi wystąpić. Jeśli się pojawi, to jest to przeważnie tzw. stan podgorączkowy - temperatura ciała wynosi około 37-37,7 stopni Celsjusza.

-Bóle mięśni i stawów, osłabienie
Dla grypy typowe są bardzo silne bóle mięśniowo-stawowe. Towarzyszy im tzw. astenia, czyli osłabienie mięśni. Często pacjenci zgłaszają „ból całego ciała”, który uniemożliwia im nawet położenie się do łóżka. W trakcie infekcji przeziębieniowej także może występować osłabienie oraz bóle mięśniowo-stawowe, aczkolwiek mają one niewielkie nasilenie

- Bóle głowy
W przebiegu grypy zazwyczaj występują silne, rozlane, obejmujące całą głowę bóle. Może im towarzyszyć ból gałek ocznych, światłowstręt. Dla przeziębienia typowe są bóle słabsze, głównie zlokalizowane w jednym miejscu, które znikają po podaniu leku przeciwbólowego.

-Katar
Mniej charakterystyczny dla grypy, natomiast jest bardzo typowy dla przeziębienia - na początku zwykle wodnisty, bardzo uporczywy, z czasem przechodzi w śluzowy dający uczucie niedrożności nosa.

-Kaszel
Typowy dla grypy kaszel jest silny, suchy, męczący, napadowy. W późniejszej fazie choroby może przekształcić się w wilgotny z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny. W przebiegu przeziębienia występuje raczej pokasływanie, któremu towarzyszy uczucie bólu lub drapania w gardle.

Grypa trwa znacznie dłużej niż przeziębienie. Jej objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj około 2 tygodni, jednak mogą być obecne znacznie dłużej). Natomiast objawy przeziębienia zwykle mijają po kilku dniach, najczęściej nie utrzymują się dłużej niż tydzień.

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Okladka-16_2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły