czwartek, 24 styczeń 2019 21:41

Jessica ogrzeje budynki komunalne

Z programu „Jessica” sfinansowano już docieplenie gminnych budynków przy ul. Wrzesińskiej (5 oraz 7). Z programu „Jessica” sfinansowano już docieplenie gminnych budynków przy ul. Wrzesińskiej (5 oraz 7).

Aż 6 swarzędzkich budynków komunalnych doczeka się w tym roku nowej, ocieplonej elewacji oraz wymiany urządzeń grzewczych. Wykonanie takich prac jest możliwe dzięki nisko oprocentowanej pożyczce z programu „Jessica”, którą Swarzędz pozyskał w listopadzie ubiegłego roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił w ubiegłym roku nabór wniosków o pożyczkę Jessica 2. Są one oferowane inwestorom z woj. wielkopolskiego, którzy planują inwestycje z zakresu rewitalizacji obszarów problemowych oraz kompleksowej modernizacji energetycznej w budynkach użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. To pierwszy nabór wniosków o zwrotne, preferencyjne wsparcie ze środków regionalnych programów operacyjnych w perspektywie UE 2014-2020. Łączna pula środków na pożyczki opiewa na kwotę ok. 285,8 mln zł., a  do skorzystania z tej formy finansowania zachęca niezwykle niskie oprocentowanie, szczególnie w przypadku pożyczek na termomodernizację. Z tej puli nieco uszczknęła i nasza gmina, która w ostatnich miesiącach ubiegała się o zwrotną dotację na wykonanie gruntownej termomodernizacji aż 9 – w większości przedwojennych - gminnych budynków komunalnych, którymi zarządza Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W ramach tego programu pozyskano 2.150.000 zł. Umowę w tej sprawie miasto podpisało w listopadzie ubiegłego roku, a sama pożyczka, jak mówi nam Piotr Kijek, szef STBSu, będzie spłacana przez 10 kolejnych lat przy oprocentowaniu na poziomie 0,15%, czyli nieco ponad 3 tys. zł w skali roku. - W każdym z 9 budynków realizowane będą dwa niezależne zakresy prac: dotyczące termomodernizacji zewnętrznej, czyli elewacji oraz wymiany pieców na etażowe ogrzewanie gazowe w każdym ze znajdujących się w tych budynkach mieszkań. Harmonogram realizacji całego projektu został zaplanowany od III kwartału 2018 r. do II kwartału 2020 r., co oznacza, że te prace już trwają. Mieszkańcy mogą się o tym przekonać przechodząc obok budynków przy ul. Wrzesińskiej 5 oraz 7, których elewacje zostały już ocieplone z pozyskanych środków – mówi prezes STBSu. - Na ten rok mamy przewidziane wykonanie termomodernizacji 6 budynków, jeden budynek pozostanie na rok 2020. Aktualnie przygotowujemy przetargi na wykonawców tych inwestycji, a prace w obiektach rozpoczną się wiosną, po zakończeniu sezonu grzewczego – deklaruje P. Kijek.

„Jessicą” zostały objęte budynki: przy ul. Wrzesińskiej 5, 7, Wielkiej Rybackiej 11, Piaski 6, Piaski 6 – oficyna, Piaski 4 – oficyna, Piaski 17, Strzeleckiej 4 oraz Wiejskiej 5.

mn

Skomentuj

Okladka-24_2009.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły