sobota, 30 czerwiec 2018 02:41

Swarzędz kupuje kolejne autobusy

Swarzędz podpisał właśnie umowę z Solarisem na dostawę siedmiu autobusów hybrydowych z silnikami spalinowymi wspomaganymi napędem elektrycznym. Będą to kolejne tego typu pojazdy w naszym mieście. Takie same, przypomnijmy, trafiły do Swarzędza na początku roku (na zdjęciu). Swarzędz podpisał właśnie umowę z Solarisem na dostawę siedmiu autobusów hybrydowych z silnikami spalinowymi wspomaganymi napędem elektrycznym. Będą to kolejne tego typu pojazdy w naszym mieście. Takie same, przypomnijmy, trafiły do Swarzędza na początku roku (na zdjęciu).

Gmina kontynuuje wymianę floty komunikacji publicznej na bardziej przyjazną środowisku. Swarzędz podpisał właśnie umowę z Solarisem na dostawę 7 kolejnych autobusów z napędem hybrydowym.

Wiosną ubiegłego roku, kosztem 7,3 mln zł i po uzyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej, miasto zamówiło u Solarisa dostawę 4 niskopodłogowych autobusów o tzw. napędzie hybrydowym. Pojazdy pojawiły się w Swarzędzu na początku tego roku i zostały oddelegowane m.in. do obsługi nowo wybudowanych węzłów przesiadkowych. To nowoczesne autobusy posiadające zarówno silnik elektryczny, jak i oszczędny i ekologiczny silnik diesla, spełniający restrykcyjne normy emisji spalin. Na tym jednak nie koniec wymiany floty transportu publicznego na bardziej ekologiczną. Miasto poinformowało właśnie o rozstrzygnięciu przetargu na dostawę 7 kolejnych niskopodłogowców o napędzie hybrydowym. - Zakończyło się postępowanie przetargowe dotyczące „Dostawy siedmiu fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych o napędzie hybrydowym, klasy MAXI na potrzeby komunikacji miejskiej w Swarzędzu, stanowiących element rodziny autobusów miejskich o wysokim stopniu unifikacji". Wygrała oferta SOLARIS Bus&Coach S.A. z Bolechowa, która zobowiązała się dostarczyć opisane w zamówieniu pojazdy za kwotę nieco ponad 13 mln zł. Umowę w tej sprawie burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek oraz Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sprzedaży na Polskę firmy SOLARIS, podpisali 14 czerwca 2018 r. Gmina Swarzędz na ten zakup otrzymała dofinansowanie z UE w wysokości 7.541.100 zł. - poinformował nas Maciej Woliński, rzecznik prasowy swarzędzkiego ratusza. Chodzi o dokładnie taki sam typ pojazdów, czyli mniej więcej 12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy, zdolne przewieźć minimum 85 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Pojazdy będą posiadały w wyposażeniu wifi, biletomat, porty USB do ładowania telefonów, systemy audio-video, klimatyzację, system GPS, bramki liczące pasażerów, a także zaawansowane komputery pokładowe. Także i tym razem miasto częściowo sfinansuje ich zakup z dofinansowania otrzymanego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kompleksowym projekcie pod nazwą „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz”. W jego skład, obok zakupu autobusów, weszło kilka inwestycji, m.in. wybudowanie węzła przesiadkowego w Paczkowie, rozbudowa ulicy Średzkiej w Paczkowie, modernizacja bazy transportowej w Garbach oraz trwająca już przebudowa ul. Transportowej w Zalasewie. Ich wartość oszacowano na ponad 37 mln zł, a pozyskane dofinansowanie z UE wynosi rekordowe w skali gminy 13,9 mln zł. Kiedy nowe autobusy wyjadą na ulice naszej gminy? - Termin dostawy wyniesie 420 dni od dnia zawarcia umowy z dostawcą, tak więc nowe pojazdy powinny trafić do Swarzędza pod koniec lata w 2019 roku – wyjaśnia M. Woliński.  Odnotujmy, że flota miejscowych autobusów liczy obecnie 34 pojazdy. Od początku roku, obok wspomnianych już 4 hybryd Solarisa, nasza gmina może pochwalić się również dwoma ekonomicznymi niskopodłogowcami marki Isuzu Citibus, które Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne nabyło w grudniu 2017 r. w formie leasingu. Autobusy te, ze względu na mniejsze parametry, kursują głównie na liniach sołeckich.

mn

Flota miejscowych autobusów liczy obecnie 34 pojazdy. Od początku roku, obok wspomnianych już 4 hybryd Solarisa, nasza gmina może pochwalić się również dwoma ekonomicznymi niskopodłogowcami marki Isuzu Citibus, które Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne nabyło w grudniu 2017 r. w formie leasingu.

Skomentuj

Okladka-17_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły