środa, 20 grudzień 2017 11:44

Wysokie lo(ka)ty Swarzędza w rankingach

Tylko 6 gmin miejskich w kraju miało pod koniec minionego roku wyższy wskaźnik zdolności kredytowej od Swarzędza – wynika z tegorocznego rankingu przygotowanego przez pismo „Wspólnota”. Miejsce w tego typu zestawieniu świadczy o powadzonej gospodarce finansowej miejscowości. Tylko 6 gmin miejskich w kraju miało pod koniec minionego roku wyższy wskaźnik zdolności kredytowej od Swarzędza – wynika z tegorocznego rankingu przygotowanego przez pismo „Wspólnota”. Miejsce w tego typu zestawieniu świadczy o powadzonej gospodarce finansowej miejscowości.

Jak swarzędzkie finanse wyglądają na tle kraju? W tegorocznym rankingu zdolności kredytowej miast o charakterze gminnym sporządzonym przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”, Swarzędz odleciał i został sklasyfikowany na 7. pozycji w kraju wśród 586 miejscowości.

 

Prestiżowe rankingi „Wspólnoty” to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Przygotowane klasyfikacje podzielone są na kategorie dotyczące zagadnień finansowo – gospodarczych, m.in.: zamożności samorządów, zadłużenia danych miejscowości, czy ich zdolności kredytowej. Są to jedne z najbardziej wiarygodnych zestawień, bo ocenie podlegają osobno województwa, miasta wojewódzkie, powiaty, miasta powiatowe, miasta (tzw. inne, czyli np. gminy miejskie jak nasza) oraz gminy wiejskie. Rankingi publikowane są rok po okresie którego dotyczą zebrane dane, ponieważ w takim czasie pojawiają się dane z GUS. Co znajdujemy w tych najnowszych?

ranking1

Lepsi niż pół tysiąca innych
Jak wynika z porównania 586 miejscowości gminnych za ubiegły rok, tylko 6 gmin miejskich w kraju miało pod koniec minionego roku wyższy wskaźnik zdolności kredytowej od Swarzędza, dla którego wyniósł on 22,902. Co to oznacza? Jest to zestawienie średniej wartości nadwyżki operacyjnej w ostatnich trzech latach z wielkością dochodów budżetu. Innymi słowy – to procent dochodów w 2017 r. jakiego nie mogą przekroczyć planowane spłaty rat kredytów i pożyczek wraz z odsetkami. Im wyższy jest ten współczynnik, tym lepiej, bo wskazuje on także na niskie zadłużenie. Miejsce w takim rankingu świadczy zatem o powadzonej gospodarce finansowej danej miejscowości. Nasze miasto poprawiło się pod tym względem i poprawia od wielu lat, bo w poprzednim tego typu zestawieniu zostało sklasyfikowane na 16. pozycji, natomiast w latach 2011-2013 znajdowało się na 21. miejscu, a w rankingu za lata 2010-2012 Swarzędz był w swojej kategorii 25. To spory skok jakościowy, ponieważ pod koniec poprzedniej dekady notowaliśmy miejsca blisko pierwszej pięćdziesiątki.
Skorzystają wszyscy
Aktualnie lepszą zdolnością kredytową może pochwalić się pobliski Kórnik, Zator (małopolskie), Rzgów (łódzkie), Knurów (śląskie), Stronie Śląskie (dolnośląskie), a liderem w tej kategorii są podwarszawskie Łomianki ze wskaźnikiem na poziomie 25,786. Jak wynik 7. w tym zestawieniu Swarzędza komentują jego władze? - Zdolność kredytowa Swarzędza jest wysoka dzięki prowadzonej polityce podatkowej, niezadłużaniu gminy oraz racjonalnemu gospodarowaniu finansami publicznymi. Obecnie gmina mogłaby sobie pozwolić na 2-3 razy większą emisję obligacji komunalnych – ocenia burmistrz Marian Szkudlarek. I jak podkreśla, tę dobrą sytuację miasto zamierza wykorzystać już niebawem pod kątem realizacji ważnych  inwestycji: - Gdy już będziemy dysponować projektami z pozwoleniami na budowę tunelu w ul. Tabaki oraz wschodniej obwodnicy gminy, to skorzystamy z potencjału kredytowego miasta, żeby jak najszybciej zrealizować te przedsięwzięcia – deklaruje burmistrz.
Bogaci na pierwszą setkę
Jednocześnie, obok wzrastającej zdolności kredytowej, utrzymujemy wysokie  miejsce w rankingu najbogatszych miast i gmin. W zestawieniu obejmującym 2016 r. ze średnią kwotą 3513 zł. przypadającą na głowę statystycznego mieszkańca znaleźliśmy się na 65. pozycji na 575 takich miejscowości w kraju, podobnie jak rok wcześniej. To zdecydowany postęp w stosunku do lat wcześniejszych, gdy Swarzędz klasyfikowany był na miejscach 93. (2014 r.), 110. (2013 r.), czy 105. (2012 r.). Dla porównania - pod koniec poprzedniej dekady znajdowaliśmy się w tym rankingu jeszcze dalej, bo blisko trzeciej setki. Mimo regularnie poprawiającej się kondycji miejskich finansów, wciąż daleko nam jednak do liderów rankingu, czyli zdecydowanie najbogatszych miejscowości gminnych w kraju, głównie o ogromnym potencjale turystycznym: Międzyzdrojów (ponad 7 tys. per capita), Dziwnowa, gdzie na głowę mieszkańca przypada ponad 8 tys. zł. oraz Krynicy Morskiej, która przewodzi swojej kategorii od wielu lat (ponad 14 tys. zł. na głowę mieszkańca). Warto odnotować, że przy sporządzaniu rankingów nie były uwzględniane dotacje celowe otrzymywane przez samorządy z budżetu państwa na realizację zadań wynikających z ustaw.

mn

Skomentuj

Okladka-2_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły