niedziela, 10 grudzień 2017 16:10

Szynobusem do Poznania?

Jest spora szansa na to, że w przyszłym roku szybciej i taniej dojedziemy do Poznania po torach niż autobusem i samochodem. Jest spora szansa na to, że w przyszłym roku szybciej i taniej dojedziemy do Poznania po torach niż autobusem i samochodem.

Jak podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poinformował burmistrz Marian Szkudlarek, istnieje spora szansa na uruchomienie w przyszłym roku szynobusu, regularnie kursującego na trasie kolejowej między Swarzędzem, Poznaniem i Nowym Tomyślem.

 

Wszystko za sprawą przygotowań do uruchomienia tzw. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, której głównym zadaniem miałoby być odciążenie coraz bardziej korkujących się dróg w okolicy i komunikacyjne zintegrowanie miejscowości położonych wzdłuż 9 linii kolejowych (wychodzących z Poznania) i znajdujących się w promieniu do 50 km. To wspólne przedsięwzięcie marszałka województwa wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, stolicy Wielkopolski, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów leżących w obrębie metropolii, w tym Swarzędza. I jak wynika z najnowszych wieści w tej sprawie, pierwsze pociągi z logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – kursujące z częstotliwością w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut - miałyby pojawić się na torach już w pierwszym półroczu przyszłego roku. Najpierw w Poznańską Kolej Metropolitalną, której przewoźnikiem będą Koleje Wielkopolskie, powiązane zostaną linie prowadzące do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina, a do jej obsługi oddelegowane zostaną 23 pary dodatkowych pociągów. Drugi etap z kolei zakłada sukcesywne włączanie połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych w latach 2019 – 2021: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.). I jest to ważna wiadomość dla mieszkańców Swarzędza i okolic, bo dwie z tych tras kolejowych przebiegają przez naszą gminę, co oznacza że z często kursujących pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będziemy mogli korzystać - zamiast autobusów czy samochodów - podczas codziennych dojazdów do pracy, np. w Poznaniu.
Swarzędz z dodatkowymi kursami
Niewykluczone jednak, że na tego typu udogodnienia nie będziemy musieli czekać do tego czasu. Jak podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej poinformował burmistrz Marian Szkudlarek, istnieje spora szansa na uruchomienie w przyszłym roku szynobusu, regularnie kursującego na trasie kolejowej między Swarzędzem, Poznaniem i Nowym Tomyślem. - Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że w połowie następnego roku zostanie uruchomiona specjalna linia Swarzędz – Poznań – Nowy Tomyśl. Szybkie pociągi w formie szynobusu miałyby kursować na tej trasie co pół godziny – powiedział gospodarz gminy, który jednocześnie jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań. I jak dodał, trwają w tej sprawie intensywne rozmowy. - W tej chwili uzgadniamy z Metropolią Poznań, Kolejami Wielkopolskimi oraz Urzędem Marszałkowskim dodatkowe 6 par pociągów na trasie Swarzędz – Poznań w godzinach szczytu. Chodzi nam o to, by mieszkańcy mieli możliwość szybkiego przemieszczania się do centrum Poznania – podkreślił M. Szkudlarek.
W 10 minut do Poznania
„Swarzędzki” szynobus w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pierwszy kurs miałby wykonać już w marcu. Jego stały kurs będzie odbywał się ze swarzędzkiego dworca, przez Garbary i dalej na poznański Dworzec Główny. Szacuje się, że czas przejazdu ze Swarzędza do centrum stolicy Wielkopolski może trwać w tym przypadku 10 minut. Na uruchomienie takiego połączenia miasto przygotowuje się już od kilku miesięcy: - W połowie przyszłego roku będziemy już dysponować węzłem przesiadkowym w Swarzędzu, dzięki czemu zapewnimy mieszkańcom pełny dostęp do tego typu rozwiązań komunikacyjnych – podkreślił burmistrz. Obiekt ten powstaje tuż przy dworcu PKP. Równolegle, odnotujmy, kończą się prace związane z budową węzła przesiadkowego przy drugiej ze „swarzędzkich” tras kolejowych – w Kobylnicy. Co ważne, linie autobusowe, które miasto planuje uruchomić w przyszłym roku do obsługi węzłów przesiadkowych byłyby darmowe. Ma to zachęcić swarzędzan do korzystania z transportu szynowego oraz zwiększyć jego dostępność. Do sprawy będziemy wracać w miarę pojawiania się informacji na ten temat.

mn

Skomentuj

Okladka-2_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły