środa, 04 październik 2017 20:21

Jest umowa na wylotówkę

Jak wyliczył powiat poznański, w czasie przebudowy blisko 7-kilometrowego odcinka trasy użytych zostanie m.in. 1500 ciężarówek masy bitumicznej, a na chodnikach ułożonych zostanie 15 tys. metrów kwadratowych kostki brukowej. Jak wyliczył powiat poznański, w czasie przebudowy blisko 7-kilometrowego odcinka trasy użytych zostanie m.in. 1500 ciężarówek masy bitumicznej, a na chodnikach ułożonych zostanie 15 tys. metrów kwadratowych kostki brukowej.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu podpisał umowę z wykonawcą na modernizację drogi powiatowej łączącej węzeł Kleszczewo na drodze ekspresowej S5 z Zalasewem. W ramach tej inwestycji wysłużona trasa doczeka się nie tylko nowej nawierzchni - powstaną też nowe skrzyżowania, ronda, ścieżki rowerowe, chodniki i przystanki autobusowe.

To bardzo ważny odcinek w układzie drogowym całego powiatu poznańskiego, obsługujący komunikacyjnie swarzędzką strefę przemysłową oraz łączący trzy gminy z drogą ekspresową S5 – Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn. Ta wylotowa z naszej gminy trasa ma również znaczenie w kontekście obserwowanego od kilku lat wzrostu liczby mieszkańców w okolicy i tym samym narastającego strumienia aut w regionie. Dlatego też już w zeszłym roku w powiecie zapadła decyzja o jej gruntownej przebudowie. Udało się nawet pozyskać, z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, dofinansowanie na ten cel w rekordowej dla powiatu poznańskiego wysokości - ponad 16 mln zł. Z kolei przed kilkoma dniami powiat poinformował, że podpisał umowę na realizację drogi z wybranym w przetargu wykonawcą. Została nim firma Eurovia Polska – ta sama, która niedawno przebudowywała ul. Swarzędzką w Gruszczynie:  – Inwestycja wpłynie na wzrost bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców. Skróci czas przejazdu oraz poprawi dostępność strefy przemysłowej w Swarzędzu i całej aglomeracji. Ta część powiatu od kilku lat bardzo prężnie się rozwija, stąd decyzja by tak kompleksowo zmodernizować układ drogowy – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. W ramach zaplanowanych robót 7-kilometrowy odcinek tej trasy od tzw. węzła Kleszczewo przez Gowarzewo do skrzyżowania z ul. Olszynową w Zalasewie doczeka się nowej, szerokiej na 7 metrów nawierzchni wraz z odwodnieniem, chodników na całej długości, prawie 6 km ścieżek rowerowych, 11 zatok autobusowych, bezpiecznych przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów na tzw. azylach, skanalizowanego skrzyżowania (przy ul. Starowiejskiej w Gowarzewie), nowe skrzyżowania w ramach tej inwestycji powstaną też w Kruszewni (przy ul. Świerkowej, Czarnoleskiej oraz Olszynowej i Francuskiej), natomiast w Gowarzewie planuje się wzniesienie rond: na skrzyżowaniu ul. Tuleckiej z drogą powiatową 2429P oraz na krzyżówce tej powiatówki z ul. Siekierecką i Trzecką. Cała inwestycja miałaby z kolei poprawić warunki przejazdu zarówno dla użytkowników w ruchu lokalnym (międzygminnym dla Swarzędza, Kleszczewa i Kostrzyna), jak i tranzytowym we wschodniej części powiatu poznańskiego. Odnotujmy, że wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na ok. 25 mln zł, z czego 16.156.549 zł. to wspomniane dofinansowanie. Pozostałe środki na modernizację drogi wyłoży natomiast inwestor, czyli powiat poznański. Będzie to najdroższa i zarazem największa inwestycja drogowa w jego historii. Prace drogowe rozpoczną się w przeciągu najbliższych tygodni a ich zakończenie planowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

mn

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Castorama
Okladka-28.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły