sobota, 15 lipiec 2017 12:05

Miliony z zewnątrz w budżecie

Budżet inwestycyjny miasta w tym roku jest rekordowy, a sporo pieniędzy udało się pozyskać z zewnątrz, m.in. 9,3 mln zł na zakup autobusów hybrydowych i budowę węzłów przesiadkowych. Budżet inwestycyjny miasta w tym roku jest rekordowy, a sporo pieniędzy udało się pozyskać z zewnątrz, m.in. 9,3 mln zł na zakup autobusów hybrydowych i budowę węzłów przesiadkowych.

Można brać, to bierzemy. Łącznie 16,3 mln zł ze źródeł zewnętrznych pozyskał Swarzędz w ostatnich miesiącach na realizację zaplanowanych zadań i inwestycji. To prawie 1/4 tegorocznego budżetu inwestycyjnego miasta, a kwota ta najprawdopodobniej jeszcze się powiększy.

 

W tym roku miasto przeznaczyło na inwestycje rekordową kwotę - ok. 70 mln zł. 16,3 mln zł z tej puli pochodzi ze środków zewnętrznych – wynika z informacji podawanych przez Urząd Miasta i Gminy. Natomiast aż 11,2 mln zł z tej kwoty to pieniądze pozyskane tylko z funduszy unijnych. Na co zostaną – lub już zostały – przeznaczone? 2,4 mln zł, które miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego powędruje na budowę budynku komunalnego w Jasinie, którego wzniesienie będzie kosztowało łącznie 4,4 mln zł, 1,1 mln zł od Wojewody Wielkopolskiego Swarzędz przeznaczy na przebudowę ul. Glebowej w Zalasewie, której modernizacja pochłonie 2,2 mln zł. Kolejne 1,5 mln zł – pochodzące z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – uzupełniło wynoszący 4,7 mln zł budżet dotyczący modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Św. Marcina. Największe dofinansowanie o wartości ponad 9,3 mln zł pochodzi natomiast z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i przeznaczono je na realizację projektu pn. „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz”, w ramach którego – za łącznie 13 mln zł Swarzędz wybuduje dwa węzły przesiadkowe (w Swarzędzu i Kobylnicy) i zakupi 4 autobusy hybrydowe. Z WRPO otrzymano też 0,9 mln zł na rozbudowę mającego kosztować 1,1 mln zł tzw. zintegrowanego systemu informatycznego dla usług publicznych oraz 0,8 mln zł na podniesienie jakości kształcenia w 7 placówkach oświatowych (dokształcenie kadry, wyposażenie placówek). Z kolei z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskano 1,1 mln zł na zakup 2 samochodów: dla OSP Swarzędz i OSP Kobylnica, których łączna wartość wyniosła 1,2 mln zł. Co jednak istotne, budżet inwestycyjny miasta może się jeszcze zwiększyć, bo Swarzędz, jak udało nam się dowiedzieć, czeka na rozstrzygnięcia dotyczące kolejnych dwóch dofinansowań. Mowa o projektach związanych z mającą kosztować 2,7 mln zł budową Centrum Historii i Sztuki w Swarzędzu oraz wycenioną na 0,4 mln zł budową kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Kobylnicy. W pierwszym przypadku nasza gmina walczy o 2,3 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w drugim – o 0,3 mln zł z Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów”. Warto odnotować, że miasto pracuje już nad kolejnymi wnioskami o dofinansowanie. Jakimi? Tego na razie ratusz nie chce zdradzać.

mn

Skomentuj

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online
Okladka-19_2018.jpg

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły