poniedziałek, 14 listopad 2016 19:38

Nowy tunel oficjalnie w budżecie

Budowa tunelu pod torami kolejowymi, łączącego ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu została – za aprobatą rajców – wprowadzona - podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej -  do Wieloletniej Prognozy Finansowej. –Dzięki temu już w przyszłym roku możemy wydatkować pierwsze środki na prace projektowe, związane z  budowę tunelu – podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek.

MAPKA - kliknij aby ściągnąć

O propozycjach budowy tunelu w ul. Tabaki informowaliśmy już w TS przed kilkoma tygodniami. Przypomnijmy. Swarzędzki magistrat pracuje nad koncepcją dodatkowego przejazdu pod torami kolejowymi, który połączy część północną gminy z południową, udrożniając – tym samym - komunikacyjnie Swarzędz. Pierwsze, bardzo ogólne informacje na ten temat pojawiły się podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej. Jak wówczas zapowiedział burmistrz Marian Szkudlarek, nowy łącznik drogowy w Swarzędzu miałby powstać w formie tunelu na wysokości ul. Tabaki, czyli na wybudowanej przed dwoma laty obwodnicy centrum miasta, prowadzącej wzdłuż torów kolejowych. Ratusz aktualnie sprawdza możliwości terenowe pod tę inwestycję. - Będzie to przejazd dla samochodów osobowych, dla pieszych, ze ścieżką rowerową i bez pojazdów powyżej 3,5 tony – poinformował wówczas gospodarz miasta. Wkrótce pojawiły się dwie koncepcje tego przedsięwzięcia.

Wariant drugi – lepszy?

Pierwsza  propozycja zakładała wybudowanie wjazdu do tunelu pod torami na wysokości skansenu pszczelarskiego i poprowadzeniu przejazdu na zachód - wzdłuż południowej części torów aż do ul. Granicznej, z wyjazdem na odcinku między dwoma miejscowymi marketami. Z kolei druga koncepcja dotyczyła tunelu pod torami w ul. Tabaki, ale z wyjazdem w kierunku wschodnim, czyli ok. 500-metrowym przejazdem drogą, prowadzącą przed istniejącą ścieżką pieszo-rowerową do ul. Tysiąclecia, gdzie miałoby zostać wybudowane rondo. I właśnie ku drugiemu wariantowi skłaniała się władza uchwałodawcza gminy. - Wydaje nam się, że koncepcja kończąca się rondem przy ul. Tysiąclecia jest koncepcją lepszą, bo rondo umożliwiłoby sprawny wyjazd i podłączenie się na ul. Tysiąclecia, a także ograniczyłoby wjazd z impetem na osiedla. – podkreślał – kilka tygodni temu wiceburmistrz Grzegorz Taterka.

Tunel trafił do WPF

Jak się wkrótce okazało propozycja ta spotkała się z przychylnością mieszkańców oraz – co istotne - radnych, którzy podczas ostatniej sesji rady miejskiej zagłosowali – o co wnioskował burmistrz Marian Szkudlarek – za wpisaniem nowej inwestycji pod nazwą „Budowa tunelu pod torami kolejowymi, łączącego ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Na rok 2017 wprowadzono do WPFu kwotę 100 tys. zł., na rok 2018 także 100 tys. zł., a na rok 2019 i 2020 po 5 mln zł., ustalając limit zobowiązań do kwoty 10,2 mln zł. Co to oznacza dla mieszkańców? Że inwestycja - która powinna znacząco poprawić  sytuacją komunikacyjną w rejonie  Nowej Wsi – ma szansę – za zgodną aprobatą władzy uchwałodawczej i wykonawczej – na realizację. – Cieszę się, że radni przegłosowali wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej nowego zadania inwestycyjnego – „Budowę tunelu w ul. Tabaki”, popierając tym samym budowę nowych układów komunikacyjnych, które – w dobie intensywnego rozwoju Swarzędza – są nam bardzo potrzebne – podsumowuje burmistrz Marian Szkudlarek.

Radni komentują

A jak oceniają  nowe zadanie inwestycyjne radni z terenu nowej Wsi? - Tunel poprawi sytuację komunikacyjną w naszym  rejonie. Powiedziałabym nawet, iż jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy systematycznie stoją w korkach, zarówno we własnych autach jak i w autobusach. Należy dokładnie rozważyć szczegóły tej
inwestycji, natomiast kolejna przeprawa pozwalająca pokonać tory kolejowe jest koniecznością – podkreśla radna Magdalena Buchholz. Podobnego zdania jest radny Mateusz Matuszak. - W mojej opinii budowa tunelu oraz łącznika drogowego do ul. Tysiąclecia może być niezwykle skutecznym lekiem na drogowy horror, jaki każdego poranka zaobserwować możemy na ul. Granicznej w stronę wyjazdu do Poznania. Sznur aut ciągnie się często aż po Rondo Żołnierzy Niezłomnych. W momencie powstania dodatkowej, bezkolizyjnej przeprawy zdecydowana większość kierowców z Zatorza będzie się kierować właśnie w tym kierunku, tym samym zdecydowanie udrożni się ruch w ciągu ul. Granicznej. Jak jednocześnie dodaje radny -  wobec postępującej urbanizacji południowych terenów gminy, jest to inwestycja niezbędna i oczekiwana. Choć będzie sporym obciążeniem dla gminnego budżetu, kolejny tunel powstać po prostu musi, inaczej przez kolejne lata paraliż komunikacyjny będzie postępować do niewyobrażalnych rozmiarów -  zaznacza Mateusz Matuszak.  - Jako mieszkanka południowej części Swarzędza od dawna zauważam ogromną potrzebę budowy kolejnego bezkolizyjnego przejazdu umożliwiającego nie tylko swobodny wyjazd w kierunku Poznania ale przede wszystkim ułatwiający komunikację pomiędzy południową i północną częścią naszej gminy. Istniejący przejazd w ulicy Kirkora, w związku z ciągle wzrastającą liczbą mieszkańców, jest niewystarczający. Każdego dnia, zwłaszcza w godzinach porannych, na ulicy Granicznej tworzą się korki, które bardzo wydłużają czas podróży. Ten problem w sposób szczególny dotyczy komunikacji miejskiej, która nie może funkcjonować w oczekiwany sposób z uwagi na korki. Trudno dziwić się nieprzychylnym głosom mieszkańców, dla których codzienny dojazd do pracy czy szkoły jest udręką, a oczekiwanie na spóźniony autobus na stałe wpisane jest do planu dnia.
Z ogromną nadzieją przyjęłam zatem wiadomość o planach budowy nowego tunelu. Plany te nie są nowe, ale dopiero teraz zaczęły nabierać realnych kształtów w związku z wpisaniem tegoż zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Moją aprobatę zyskuje przede wszystkim projekt, który przeniesie część ruchu z ulicy Granicznej na ulicę Tysiąclecia – podkreśla radna Joanna Wojtysiak. Dlaczego? -  W mojej ocenie takie rozwiązanie wpłynie korzystnie na sytuację, z którą obecnie spotykamy się na osiedlach Raczyńskiego i Cegielskiego. Również mieszkańcy Zatorza, zyskaliby nową drogę wyjazdu z rejonu, który korkuje się szczególnie w godzinach popołudniowych, kiedy wzrasta liczba osób przemieszczających się z południa na północ i odwrotnie. Oczywiście minie jeszcze kilka lat zanim przejazd powstanie, ale najważniejsze, że podjęto już pierwsze kroki zmierzające do realizacji tegoż projektu. Osobiście będę dokładać wszelkich starań aby plany przerodziły się w rzeczywiste działania – dodaje Joanna Wojtysiak. 

mn, kt

 

Skomentuj

Okladka-24_2009.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły