czwartek, 06 październik 2016 21:06

Swarzędzanie chcą muzeum

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki ma być gotowe w 2018 r. na 380-lecie miasta. Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki ma być gotowe w 2018 r. na 380-lecie miasta.

Świadczą o tym opublikowane przez ratusz wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Inwestycja, w której promocję zaangażowali się miejscowi regionaliści zdobyła, spośród trzech głównych projektów, największą liczbę głosów – 1710. W przyszłym roku miasto będzie realizowało także 3 projekty lokalne oraz 4 tzw. dodatkowe. Co ważne, każdy w innym sołectwie.

W minioną środę podczas okolicznościowej konferencji prasowej burmistrz Marian Szkudlarek przedstawił wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Przypomnijmy, że głosowanie na zgłoszone wcześniej przez mieszkańców projekty trwało dwa miesiące, od 1 sierpnia do 30 września. Wzięło w nim udział – jak wyliczył ratusz - 5140  mieszkańców, z czego aż 4901 głosów oddano w formie elektronicznej. W głosowaniu mogły uczestniczyć osoby zameldowane  w gminie Swarzędz, które ukończyły 16 lat. Decyzją swarzędzan do wykonania w 2017 r. zakwalifikowało się 8 spośród 18 złożonych projektów: 1 główny (za kwotę 1 mln zł.), 3 lokalne (do 100 tys. zł.) oraz 4 dodatkowe (ubiegające się o kwotę do 50 tys. zł.). Najwięcej głosów – 1710 - zgromadziła inwestycja związana z uruchomieniem Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, które tym samym zostanie zorganizowane w budynku po remizie strażackiej przy ul. Bramkowej. Z kolei wśród projektów lokalnych zwycięska okazała się budowa integracyjnego placu sportowo – rekreacyjnego w Kobylnicy (968 głosów), zorganizowanie w Zalasewie tzw. trzech stref sportu i rekreacji (868 głosów) oraz projekt pn. spacerem po Uzarzewie, który zyskał poparcie na poziomie 696 głosów. Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego „weszły” też 4 projekty dodatkowe: projekt oświetlenia ścieżki rowerowej Kórnicka – os. Cegielskiego, na który zagłosowało 1617 osób, opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika w Paczkowie (1450 głosów), zorganizowanie siłowni zewnętrznej w Sokolnikach (703 głosy) oraz rewitalizacja historycznego układu drogowego w Wierzenicy – projekt ten poparły 354 osoby: - Wiele projektów związanych jest z kulturą, historią i sztuką, ale są też projekty typowo rekreacyjne i sportowe. Inwestycje dotyczą wielu miejscowości i w żadnej się nie powtarzają. To może bardzo cieszyć – powiedział burmistrz, dziękując mieszkańcom za udział w głosowaniu. - Udział w głosowaniu wzięło ok. 17% uprawnionych mieszkańców. Na tej podstawie można powiedzieć, że wyniki są wiarygodne i odzwierciedlają pewną próbę społeczną. Dziękuję też Towarzystwu Miłośników Ziemi Swarzędzkiej za zaangażowanie w promocję zwycięskiego projektu. Dla mnie jest to o tyle ważne, że mając gotowe pozwolenie na budowę w przyszłym miesiącu będziemy mogli ruszyć z przetargiem na wykonawcę tego obiektu. Pozwoli nam to na spisanie umów i wykonanie pierwszego etapu tej inwestycji w przyszłym roku. Każdy z tych projektów będziemy sukcesywnie realizować już po uchwaleniu przyszłorocznego budżetu – podsumował gospodarz miasta. Samo muzeum, przypomnijmy, ma być uruchomione w 2018 r. - na 380-lecie Swarzędza. Odnotujmy jednocześnie, że na rok 2017 w budżecie gminy na inwestycje obywatelskie samorząd przeznaczy 1,5 mln zł. Jest to najwyższa wartość budżetu obywatelskiego wśród wszystkich gmin powiatu poznańskiego.

mn

Wyniki głosowania (pogrubioną czcionką zaznaczamy inwestycje, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta):

Projekt Główny

1.      Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki (Swarzędz/Rynek) – 1710 głosów

2.      Budowa uniwersalnego boiska dostosowanego do gry w hokeja na trawie (SP 5) – 1146 głosów

3.      Park rowerowy ze znakami drogowymi (Zalasewo) – 968 głosów

Projekt Lokalny:

4.      Rozwój sportu w Gruszczynie (Gruszczyn) – 397 głosów

5.      Naprawa chodnika na ul. Wilkońskich (Swarzędz) – 252 głosy

6.      Modernizacja bieżni sportowej-tartanowej (SP 5) – 524 głosy

7.      Zwiększenie ilości miejsc postojowych (SP 5) – 116 głosów

8.      3 Strefy sportu i rekreacji w Zalasewie (Zalasewo) – 868 głosów

9.      Przygotowanie dokumentacji do budowy ciągu komunikacyjnego (Swarzędz) - 438 głosów

10.  Rozwój sportu w Kobylnicy – 26 głosów

11.  Spacerem po Uzarzewie (Uzarzewo) - 696 głosów

12.  Budowa integracyjnego placu sportowo-rekreacyjnego (Kobylnica) - 968 głosów

13.  Wielofunkcyjny rodzinny park gier i zabaw (Gruszczyn) – 200 głosów

 

Projekt Dodatkowy:

14.  Siłownia napowietrzna-zewnętrzna (Sokolniki) 703

15.   Rewitalizacja historycznego układu drogowego (Wierzenica) 354 głosy

16.  Opracowanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika (Paczkowo) 1450 głosów

17.  Projekt oświetlenia ścieżki rowerowej (Kórnicka - Cegielskiego) 1617 głosów

18.  Bezpieczne przejście pod wiaduktem w Bogucinie (Bogucin) - 205 głosów

 

 

Skomentuj

Okladka-07_2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły