poniedziałek, 25 wrzesień 2017 20:38

Powiat stawia supernowoczesną zawodówkę

Moment wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę swarzędzkiej zawodówki. Moment wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę swarzędzkiej zawodówki. Fot. mn, J. Całka

W naszej gminie, przy Zespole Szkół nr 1, powstaje najnowocześniejsze w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego. W miniony poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę istniejącej placówki. Inwestycja będzie kosztowała łącznie 34 miliony złotych.

Aktualnie w budynkach przeznaczonych dla 650 uczniów kształci się - w systemie dziennym - 1075 osób. Swarzędzkie CKP cieszy się popularnością nie tylko wśród młodzieży chcącej zdobyć konkretny zawód, ale i pracodawców, którzy wysyłają tutaj pracowników, by ci podnieśli swoje kwalifikacje. Tak ogromne zainteresowanie spowodowało jednak, że placówka zaczęła mieć problemy lokalowe. Stąd też powiat poznański, który prowadzi tę szkołę zawodową postanowił ją rozbudować, a inwestycja rozpoczęła się latem. W miniony poniedziałek natomiast wmurowano kamień węgielny pod to ważne przedsięwzięcie oświatowe. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. europosłowie, senatorowie i posłowie RP: - Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że stawiamy na kształcenie zawodowe i to na najwyższym, europejskim poziomie. Dzisiejsze święto jest zasługą wielu osób, które w ten projekt włożyły dużo serca. Bardzo im dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz powstania tej supernowoczesnej placówki – powiedział podczas okolicznościowego wystąpienia Jan Grabkowski, starosta poznański. W ramach tej inwestycji w przeciągu roku do istniejącego budynku szkoły dobudowany zostanie budynek dwu- i trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Znajdzie się w nim 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna. Projekt budowlany przewiduje też wzniesienie wolno stojącego, parterowego budynku, w którym zorganizowana zostanie pracownia obsługi diagnostycznej samochodów oraz garaż dwustanowiskowy. Cały kompleks o łącznej powierzchni 3,7 tys. m2 będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, a projekt inwestycji obejmuje także zagospodarowanie pobliskiego terenu. W pracowniach chętni kształcić się będą m.in. w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, technik mechatronik, monter mechatronik, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W CKP edukowani będą też przyszli elektrycy, kucharze, tapicerzy czy stolarze. Budowa placówki będzie kosztowała 34 mln zł., ale 16 mln powiat otrzymał na ten cel z Unii Europejskiej. Zawodówka ma być gotowa na rok szkolny 2018/2019.

Rts

Skomentuj

Okladka-23-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły