piątek, 03 luty 2017 22:01

Jest nowa publikacja o Swarzędzu

„Swarzędz, Ludzie, Ule” – taki tytuł nosi nowa publikacja wydana przez swarzędzką Bibliotekę Publiczną, autorstwa dra Andrzej Przychodzkiego i Aurelii Bartoszek. –Dla wielu osób skansen i muzeum im poświęcone stały się swoistą wizytówką miasta – podkreślają we wstępnie autorzy wydawnictwa.

Swarzędz może pochwalić się kolejną publikacją. Za sprawą dwójki regionalistów dra Andrzej Przychodzkiego i Aurelii Bartoszek – autorów tekstów oraz Biblioteki Publicznej w Swarzędzu w minionym tygodniu wydawnictwo pt. „Swarzędz, Ludzie, Ule” (Przyczynek do historii miasta) miało swoją oficjalną premierę. W czwartek, 19 stycznia br. w gościnnym progach Bibliotek na os. Czwartaków odbyła się promocja nowej publikacji z tekstami o tematyce związanej głównie z pszczelarstwem, ale nie tylko.

jest nowa publikacja foto 2

W wydawnictwie znajdziemy ciekawy zarys historii Nowej Wsi, nieodłącznie kojarzonej z pszczołami oraz dzieje swarzędzkiego Skansenu i uli, które znalazły się w jego zbiorach. Są też teksty przybliżające sylwetki znanych i cenionych postaci, twórców Zakładu Chorób Użytkowych, które w jego historii zajmują miejsce doczesne. Mowa oczywiście o dwóch profesorach: Ryszardzie Kosteckim i Stanisławie Kirkorze. Ostatni tekst to biografia pasjonata pszczelarstwa, Ludwika Liczbańskiego. Skąd pomysł na wydawnictwo? – Ule i pszczoły wpisały się w przestrzeń społeczną Swarzędza do tego stopnia, że dla wielu osób stały się swoista wizytówka miasta – podkreślali podczas spotkania promocyjnego autorzy publikacji. Jak wspominał dr Andrzej Przychodzki - którego droga zawodowa związana była ze Skansenem – przez wiele lat spisywał wiele notatek, uwag, wspomnień. - Po latach odkurzyłem te moje notatki, zapiski i pokazałem koleżance – pani Aurelii. Stwierdziła, że to znakomity materiał, który powinien ujrzeć światło dzienne. – podkreślał dr Przychodzki. – celem naszej publikacji byłó zgromadzenie tekstów związanych ze swarzędzkim pszczelarstwem i jego twórcami w jednym miejsce, w zwartej formie, bo dotychczas materiały, która na przestrzeni lat się ukazywały, były dość mocno rozproszone. To materiał wyjściowy dla czytelnika, który swoją wiedza chciałby pogłębi – dodawała Aurelia Bartoszek. Dodajmy, że „Swarzędz, Ludzie, Ule” to kolejna już publikacja wydana przez Bibliotekę Publiczną w Swarzędzu. Mieszkańcy zainteresowani pozycją przybliżającą świat swarzędzkich pszczół i uli, mogą się z nią zapoznać w Bibliotece Publicznej i jej filiach.

kt

jest nowa publikacja foto 3
Fot. H. Staniewska, A. Dzielicka

Skomentuj

Okladka-16-2019.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły