środa, 02 marzec 2016 19:54

Gość z Pobiedzisk u swarzędzkich regionalistów

fot. Od lewej: prezes TMZS Antoni Kobza i prezes TMP Zenon Maciejewski fot. Od lewej: prezes TMZS Antoni Kobza i prezes TMP Zenon Maciejewski fot. H. Staniewska, A.Dzielicka

W miniony czwartek swarzędzcy regionaliści zaprosili na spotkanie do czytelni  Biblioteki Zenona Maciejewskiego -  wieloletniego prezesa Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk.

Pobiedziscy miłośnicy swej małej ojczyzny w przeciągu 35 lat pochwalić się mogą ciekawym dorobkiem. Z. Maciejewski wspomniał m.in. o powstałym z ich inicjatywy o ciekawym pomniku powstańców na runku, o wydawanym biuletynie, o organizowanych przez nich wycieczkach i konkursach, o wspomagającym ich szkolnym kole regionalnym. Mówił o inicjatywie upamiętnienia tablicami zasłużonych mieszkańców regionu. Wspomniał też Jerzego Mrozińskiego – byłego, straconego w Mauthausen burmistrza Pobiedzisk. Przywiózł ze sobą też część ciekawych publikacji poświęconych ziemi pobiedziskiej.  Wystąpienie gościa wywołało duże zainteresowanie słuchaczy. Pytania z sali dotyczyły historii miasta, wojennych losów mieszkańców naszych obu gmin, „Salonu Artystycznego im. Jackowskich” a także „Wirtualnego Muzeum Pobiedzisk”. Gość podarował  zebranym widokówkę z  reprintami fotografii z roku 1919 a otrzymał od  prezesa TMZS  A. Kobzy album o Swarzędzu (ze zdjęciami H. Błachnio) i od Arkadiusza Małyszki książkę "Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 ".  
 W dalszej części spotkania regionalistów Antoni Kobza przedstawił zebranym wyniki ankiety dotyczącej priorytetów działania Towarzystwa,  omówił niedawną promocję książki  o swarzędzkich powstańcach oraz pogratulował M. Matuszakowi i W. Zaporowskiemu organizacji „Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca”.

hs

fot. H. Staniewska, A.Dzielicka

 

 

 

Skomentuj

Okladka-45_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły