piątek, 19 luty 2016 09:51

Jest publikacja o Powstańcach Wlkp. ze Swarzędza!

To była wyjątkowo wyczekiwane przez wielu mieszkańców wydawnictwo. Po wielomiesięcznych pracach, wielu godzinach spędzonych w archiwach i setkach rozmów z rodzinami powstańczymi, nasze miasto może się od wtorku pochwalić książką pt. Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919".

To praca zbiorowa pod redakcją Aurelii Bartoszek, Arkadiusza Małyszki i Mariana Pokorskiego, powstała z inicjatywy swarzędzkiego Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wydawnictwo zawierające 171 powstańczych biogramów zostało w całości sfinansowane przez Gminę Swarzędz.


fot. Mateusz Szymczak

Swarzędzkie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego powstało w 2006r. z inicjatywy znanego swarzędzkiego regionalisty Floriana Fiedlera. To już wówczas rozpoczęły się prace nad uhonorowaniem mieszkańców naszej Gminy, którzy wzięli udział w zrywie niepodległościowym. Działania te znalazły swój finał w wydaniu komiksu o Powstaniu Wielkopolskim (Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919), a na ścianie budynku przy ul. Rynek 12 umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona Powstańcom Wlkp. ze Swarzędza. Działania Koła TPPW były kontynuowane w kolejnych latach. W grudniu 21012r. w Bibliotece Publicznej zorganizowano (z inicjatywy ówczesnego prezesa Koła M. Staniszewskiego i członków TPPW) wystawę poświęconą swarzędzkim Powstańcom Wlkp.

Wydana właśnie publikacja pt. "Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919" to zwieńczenie wielomiesięcznej pracy członków swarzędzkiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, którzy – społecznie - przeszukali  tomy archiwaliów, przeprowadzili setki rozmów z rodzinami powstańczymi, odwiedzili wiele powstańczych mogił.
Promocja tej niezwykłej publikacji, sfinansowanej przez Urząd miasta i Gminy w Swarzędzu,  na którą czekało wielu mieszkańców, a przede wszystkim czekali potomkowie Powstańców Wlkp. odbyła się w miniony wtorek, w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Zalasewie.


fot. Mateusz Szymczak

Szacownych gości, wśród których przeważały rodziny Powstańców Wlkp., w tym spore grono żyjących dzieci swarzędzkich bohaterów powitała – w imieniu organizatorów -   Patrycja Borowska – Klimaszewska. W podniosły nastrój zebranych wprowadzili uczniowie Gimnazjum w Zalasewie, który zaintonowali Rotę. Burmistrz Marian Szkudlarek podziękował członkom Koła TPPW za wspaniałą inicjatywą zebrania biogramów powstańczych, podkreślając, że władze Gminy zawsze będą wspierać działania, dzięki którym historia Swarzędza i gminy będzie przekazywana kolejnym pokoleniom. – Jesteśmy to winni bohaterskim Powstańcom Wlkp. W 2018 r. przypada 380-lecie lokacji Swarzędza; z tej to okazji zaplanowaliśmy wiele działań, m.in. otwarcie Muzeum regionalnego i być może będzie to dobra okazja do uczczenia również 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – podkreślał gospodarz Gminy. Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Swarzędzu, Arkadiusz Małyszka, omówił udział swarzędzan w powstaniu i zaprezentował wydawnictwo przygotowane przez członków swarzędzkiego Koła.  – Nasza publikacja jest słownikiem biograficznym mieszkańców Swarzędza i okolic, którzy uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. W tej niepozornej książce znajduje się 171 biogramów powstańców. Wśród nich jest 88 powstańców urodzonych w Swarzędzu i na terenie gminy Swarzędz, 82 zostało odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. W publikacji zamieściliśmy również listę 112 powstańców, których znamy nazwiska i podstawowe dane osobowe. Lista ta nie jest zamkniętą i będzie uzupełniana – wyjaśniał prezes TPPW Arkadiusz Małyszka. - Siłą rzeczy słownik jest dziełem pionierskim, które z zasady jest niepełne i nie wyczerpuje tematuautorzy liczą, że dzięki temu wydawnictwu uda się wyzwolić rodzinną aktywność potomków osób opisanych w tym słowniku w celu uzupełnienia biogramów i poprawienia ewentualnych błędów – podkreślał Arkadiusz Małyszka. Głos zabrał też Mieczysław Staniszewski,   przewodnicząca RM Barbara Czachura, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Wawrzyniec Wierzejewski oraz Stanisław Kwiatkowski, który ze wzruszeniem i swadą wygłosił wiersz z czasów Powstania Wlkp. Publiczność wstała i nagrodziła Go kilkuminutowymi brawami.

Członkowie Koła TPPW liczą na kolejne sygnały od rodzin powstańczych, których przodkowie nie znaleźli się w publikacji. Jest nadzieja, że wydanie zostanie uzupełnione i pojawi się na 100 – lecie Powstania Wlkp. czyli w 2018r.

kt

Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919".

Praca zbiorowa pod redakcją Aurelii Bartoszek, Arkadiusza Małyszki i Mariana Pokorskiego
Zawiera 171 biogramów powstańczych
Autorzy biogramów: Aurelia Bartoszek, Anna Filipowicz, Arkadiusz Małyszka, Bolesława Nawrocka, Marian Pokorski, Aleksandra Pruska, Halina Staniewska, Mieczysław Staniszewski
Publikacja powstała z inicjatywy członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Swarzędz
Projekt okładki: Mieczysław Staniszewski
Obróbka zdjęć: Andrzej Schneider
Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Gminę Swarzędz

Skomentuj

Okladka-45_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły