poniedziałek, 15 luty 2016 11:53

Jest w Orkiestrach Dętych jakaś siła…

Jest w Orkiestrach Dętych jakaś siła… Foto: Mateusz Szymczak, Halina Staniewska

W wypełnionej po brzegi hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji w niedzielę, 7 lutego odbył się Koncert Karnawałowy Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, która świętuje właśnie Jubileusz 70 - lecia istnienia.

Tegoroczny występ Orkiestry rozpoczął obchody 70-lecia istnienia naszego zespołu i 10- lecia pracy  obecnego kapelmistrza zespołu Łukasza Gowarzewskiego. Wprawdzie koncert typowo jubileuszowy zapowiedziano dopiero na październik, ale już w niedzielę Orkiestra wzbogaciła się o pierwszy  wspaniały prezent – suzafon firmy Yamaha. Ten największy z dotychczas posiadanych – biały instrument z logo Swarzędza przekazał zespołowi prócz życzeń od Gminy burmistrz Marian Szkudlarek.  Uczestnicy widowiska mogli prócz znanej muzyki marszowej, melodii z hollywoodzkich superprodukcji i motywu z Muppetów posłuchać także aranżacji przebojów Phila Collinsa oraz melodii niemieckich i zobaczyć dyrygenta w stroju tyrolskim. Debiutant w Orkiestrze – 8-letni Mateusz miał okazję brawurowo zagrać solo na tamburynie.  Występy wzbogacone zostały o widowiskowe występy barwnej żeńskiej grupy choreograficznej (prowadzonej przez Agnieszkę Filc) a także o popisy tancerzy Magdaleny Jankowskiej i Miłosza Winklera.

HS


Foto: Mateusz Szymczak, Halina Staniewska

Swarzędzka Orkiestra Dęta założona została w roku 1946  przez młodzież zrzeszoną w ZHP (przy II Drużynie Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego). Wśród działających dyrygentów warto wymienić Rajmunda Gronowskiego (od roku 1982) , któremu zespół zawdzięcza m.in.  wprowadzenie do składu orkiestry grupy doboszek/mażoretek  towarzyszących  muzykom w koncertach i przemarszach. Zespołem dowodzili też Eugeniusz Drewniak (kapelmistrz w latach 1993-1995) i Piotr Pełczyński, który przez kolejne 10 lat swojej pracy stopniowo podnosił poziom artystyczny i muzyczny. Od roku 2003 Orkiestra funkcjonuje jako Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta, któremu z powodzeniem prezesuje Janusz Walewski. Decydującą role artystyczną odgrywa w Orkiestrze dawny jej wychowanek - kapelmistrz Łukasz Gowarzewski, obecnie przekazujący wiedzę muzyczną kolejnym pokoleniom swarzędzkich orkiestrantów.


Foto: Mateusz Szymczak, Halina Staniewska

Skomentuj

Okladka-45_2018.jpg
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ostatnio dodane artykuły

Najpopularniejsze artykuły